Bojovný Salvini ovládl italskou politickou agendu

Nový ministr vnitra Matteo Salvini zastiňuje svojí aktivitou ostatní a koaliční partner Hnutí pěti hvězd začíná být nervózní.

Předseda Ligy zastínil většího koaličního partnera důrazem na téma imigrace, všimají si Financial Times.

Matteo Salvini zatím zastiňuje svého koaličního partnera Pět hvězd, i když právě Hnutí pěti hvězd získalo ve volbách skoro dvakrát víc hlasů než Liga. Politické agendě ale dominuje právě Salvini, nikoliv jeho koaliční kolega Luigi di Maio.

Poprask vzbudil návrh Salviniho provést sčítání Romů, které má určit, kteří z nich budou deportováni. Tento krok překrývá i návštěvu premiéra Guiseppe Conteho u kancléřky Merkelové.

Salvini na Facebook napsal, že „jde kupředu“ a že na prvním místě jsou Italové a jejich bezpečnost. A jen před týdnem byl v titulcích taky, když odmítl vpustit loď Aquarius s uprchlíky na palubě.

Liga jde tak díky němu nahoru, protože Salvini je bojovný typ a jeho agenda je jasná – imigrace. Naopak Hnutí pěti hvězd oslabuje. Rostoucí vliv Salviniho znamená, usuzují FT, že Řím bude ještě míň pravděpodobný, protože je radikálnější a v chování ještě méně ortodoxní než Pět hvězd.

Panují obavy, že Salviniho konfrontační styl à la Trump vyvolá problémy nejen u imigrace, ale projeví se na summitu příští týden, kde se má řešit azyl a také otázky fungování eurozóny.

Poslanci Pěti hvězd se začínají obávat, že Salvini jim sebere elektorát.

Ať je to zahraniční politika, nebo sociální věci, je slyšet nahlas jeden hlas – hlas Ligy.

Byl to Salvini, který málem přiměl Conteho k tomu, aby zrušil návštěvu u francouzského prezidenta Macrona, když ten odsoudil vyhoštění lodi Aquarius. Nakonec to byl ministr financí, který se nesetkal se svým francouzským protějškem.

Salvini se s kolegy z Ligy také pustil do dohody CETA, zatímco di Maio, který by měl mít na starosti ekonomické záležitosti tohoto typu, mlčí.

Jeden z evropských diplomatů říká, že je to jako permanentní volební kampaň, že Salvini je v módu být stále viděn. Salvini dělá politiku lépe než di Maio, dává jasně najevo, co chce – a od imigrace se může dostat k dalším tématům.

Vliv Salviniho se ukáže při sestavování rozpočtu, protože Salvini se netají názorem, že je potřeba dělat přesný opak toho, co chce Brusel.

Ovšem odepisovat di Maia i Pět hvězd by bylo předčasné, píší FT. Mají více záseků u moci než Liga, mají ministerstva, náměstky – podařila se jim výjimečná věc, jsou ve vládě.

Pět hvězd nicméně čelí korupčnímu skandálu v Římě, přičemž levicová část elektorátu Pěti hvězd je nešťastná z vládnutí s Ligou a z její antiimigrační politiky.

Mluvčí dolní komory Parlamentu z Hnutí pěti hvězd Roberto Fico uvedl, že stát by měl být poblíž těm, kteří jsou slabí a trpí.

A dodal, že je dobré vyřídit imigraci, ale je potřeba také se postarat o Italy, kteří nemají co jíst.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68046608

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.