Osudový týden pro kancléřku Merkelovou i EU

Zvláštním summitem v Bruselu začíná týden, ve kterém se bude rozhodovat o tom, jakým směrem se EU vydá v migrační otázce.

Německá zpravodajská platforma Tagesschau napsala, že se v Bruselu sejdou zástupci 16 zemí EU, aby našli řešení uprchlické krize. Jde o začátek osudového týdne pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a Evropu, míní dramaticky Tageschau.

Jen málokdy toho bylo na krizovém summitu tolik v sázce. Začíná osudový týden pro německou kancléřku Merkelovou, ale i pro EU jako takovou. Bez evropského řešení uprchlického sporu hrozí rozpad německé koaliční vlády, ale také konec Schengenského systému otevřených hranic.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že není čas na národní žal, ale je čas na evropské nasazení. U zvláštní schůzky jde především o to, aby německá kancléřka „vykouzlila“ dohodu s dalšími zeměmi EU.

A je to právě toto téma, které rozpolcuje CDU a CSU. Cílem obou stran je rychlé zbavení se uchazečů o azyl, kteří jsou již registrováni v jiné zemi. Ale CSU chce případně postupovat sama tím, že zavře hranice.

Merkelová neúnavně opakuje, že chce evropské řešení. Je prý potřeba společně zastupovat zájmy německé i evropské.

Ale požadavek, aby bylo dosaženo průchozí dohody, je mírně řečeno – omezený. Pravicoví populisté z Itálie už oznámili, že si zpět nevezmou jediného uprchlíka. A dokonce hrozili, že celé speciální setkání nechají „vybouchnout.“

Eurokomisař Dimitris Avramopoulos, odpovědný za migraci, už říká, že pokud nebude nalezeno východisko, pak se EU dostává do gigantických problémů, které mohou společně zcela zničit evropský projekt.

16 zemí přislíbilo účast na „mini-summitu“, demonstrativně nepřijely země Visegrádu. Ty už měsíce znemožňují evropský kompromis svým odmítáním rozdělování uprchlíků, říká ARD Tagesschau.

Nyní se objevují nové návrhy, které jsou myšleny tak, aby získaly i zastánce tvrdé linie. Například prezident Francie Macron propaguje to, aby se příchozí migranti ubytovali v “uzavřených centrech“, kde se bude rychle zjišťovat, zda se jedná o ekonomické migranty, nebo o ty, kteří skutečně potřebují ochranu. Macron řekl, že jde o to, aby ti, kdo nemají nárok na azyl byli rychle posíláni zpět a příjem těch dalších se rozdělil mezi členské země.

Tento návrh se blíží tomu, co navrhoval prezident Evropské rady Donald Tusk pro blížící se summit na konci týdne. Ale Tusk si přeje, aby tyto „záchytné tábory“ byly mimo EU, například v severní Africe nebo na Balkáně. Macron si tyto tábory dokáže představit v samotné EU.

Mnoho otázek je ovšem nevyjasněných. Jak právních, tak praktických. A i když se dosáhne v tomto bodě shody. Je možné, že návrhy na chvíli překryjí interní spor EU ohledně migrace, ale těžko ho zcela odstraní.

Začíná osudový týden Merkelové a Evropy.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.