Bělorusko si vybralo EU?

Země se chce stát hlavní tranzitní zemí pro EU a je připravena se s EU sbližovat. Ale nebude to zadarmo a dost možná, že jde o další Lukašenkův blaf.

Ve čtvrtek a v pátek navštívil Minsk eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Na setkání s ním prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko, že Bělorusko je připraveno se s EU sbližovat, ale bude trvat na tom, aby se také EU otevírala Bělorusku v míře, v jaké to bude dělat Minsk. Podle Lukašenka byla jeho země vždy „dobrým tranzitním oknem pro Evropskou unii“. Jak zdůraznil, Bělorusko nikdy nedělalo evropskému byznysu problémy, a to jak z hlediska zboží, pracovní síly nebo kapitálu.

Vedle toho Alexandr Lukašenko při jednání s Hahnem řekl, že jeho přáním je, aby vztahy mezi EU a Běloruskem byly na takové úrovni, že nám je mohou závidět i členové EU. „Nežádali jsme o členství v EU…“, řekl dál.

V Minsku tak zaznělo, že běloruský lídr chce, aby se vztahy s EU stavěly na ekonomicko-obchodní a finanční osnově, a ne jen na mluvení o demokracii, svobodě slova a podobně. Lukašenko ale připustil, že pak by mohlo být i na pořadu dne „reformování našeho politického systému“. Minsk a Brusel nyní připravují společný dokument, který se stane základem pro budoucí program budování vzájemných vztahů i v rámci Východního partnerství.

Eurokomisař Hahn byl, jak se zdálo, poněkud zaskočen rozhodností běloruského lídra. Jak řekl, pro EU je důležité se začít věnovat otázce značných rozdílů mezi ekonomikami EU a ekonomikami sousedů.

Analytici se domnívají, že rozhodná slova Lukašenka byla motivována malým pokrokem na posledním jednání s Vladimírem Putinem. Skoro za každým slovem Lukašenka bylo možné vidět narážku na Rusko.  Například už fakt, že Rusko je kritikem Běloruského členství ve Východním partnerství.

Nicméně v Minsku také připouští, že tato slova a příslib politických reforem mohou být blafem, který cílí zase na ruské vedení, aby uslyšelo to, co se dotýká a škodí zájmům Běloruska. Hlavním argumentem pro takový výklad je fakt, že Lukašenko není ochoten k politickým reformám, protože zavánějí ztrátou moci.

Eurokomisař Hahn byl v Bělorusku letos už po druhé. Nyní při příležitosti jednání skupiny ministrů zemí Východního partnerství o digitální ekonomice.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.