Jihokorejský Mun na návštěvě v Moskvě: nejde jen o plynovod

Návštěva jihokorejského prezidenta v Moskvě měla hlavně ekonomicko-strategický rozměr a soustředila se na tripartitní spolupráci mezi Ruskem a Severní a Jižní Koreou.

Andrew Salmon píše pro Asia Times, že pozice Ruska byla v posledních letech na korejském poloostrově marginalizována. Nyní Rusko doufá v rozvoj ekonomických vazeb s Jižní Koreou jako o cestě ke znovuzískání strategické pozice.

Jihokorejský prezident Mun Če-in doplnil třídenní návštěvu Ruska účastí na fotbalovém mistrovství – nenechal si ujít zápas svého týmu proti Mexiku. Reálný výsledek schůzky je ovšem podstatně důležitější.

Munova cesta může vést k ekonomickému prospěchu obou stran. Mun se setkal s Putinem, ale i s premiérem Medveděvem, měl projev v ruské Dumě – byl prvním jihokorejským prezidentem, který tuto možnost měl. Témat bylo hodně, jedno z nich i proces jaderného odzbrojení Severní Koreje.

Ale hlavní výstup této návštěvy, myslí si Salmon, je ekonomický. A sice možnost spojit Jižní Koreu s ruským Dálným východem přes plynovody, elektrická spojení a železnice, které by vedly přes Severní Koreu. A začaly také rozhovory o dohodě o volném obchodu.

Mun uvedl, že panuje shoda na začátku třístranné spolupráce mezi Ruskem, Severní a Jižní Koreou. A začátek budou právě plynovody, elektrická síť a železnice.

Munova „nová severní politika“ znamená kooperaci s Moskvou přes devět mostů: plyn, železnice, elektřina, stavba lodí, vytváření pracovních míst, cesta přes Severní moře, přístavy, zemědělství a rybářství. Nejslibněji zní železnice, projekty na zkapalnělý zemní plyn a elektrická síť přes Severní Koreu.

Tato možnost již byla prověřována za prezidenta Kim Te-džunga v letech 1998-2003. Současné sliby Kima ohledně denuklearizace otevírají nové možnosti, ale závisí na jeho dobré vůli.

Pro Jižní Koreu, která je čistým dovozcem energie, by plynovod pro LNG, byl vítaným zdrojem energie. Nicméně dlouho panovaly obavy, že vést plynovod přes Severní Koreu dá Pchjongjangu moc nad dodávkami energie do Jižní Koreje.

Na rozdíl od plynovodu, by železnice přes Severní Koreu vyžadovala obrovské investice, vzhledem ke špatnému stavu železnic v zemi a také těžkému terénu poloostrova. Kapitál by určitě musel přijít z Jižní Koreje, ale spojení s euroasijskou pevninou by byla velká výhoda.

Doprava ze Severního Pacifiku přes transsibiřský expres a pak do evropské sítě by urychlila dopravní spojení možná až třikrát – ve srovnání s lodním přepravou.

Putin a Mun se také dohodli na začátku rozhovorů směřujících k uzavření dohody o volném obchodu, a to nejprve v sektoru služeb a investic. Cílem je dosáhnout výměny zboží ve výši 30 mld. dolarů a návštěvníků v počtu jednoho milionu osob. Minulý rok činila obchodní výměna 19 mld. dolarů.

Summit byl prvním setkáním mezi Ruskem a Jižní Koreou za posledních 19 let. V rámci probíhajícího mistrovství světa ve fotbale se dá očekávat návštěva řady dalších státníků v Rusku. Takže nejde jen o sport, ale to, že stále přibývají hosté na nejvyšší úrovni.

V posledních dvou desetiletích Rusko, které má se Severní Koreou malou hranici, usilovalo o silnější roli v regionu, kterému dominovaly USA a Čína. Čína byla hlavním obchodním partnerem Severní Koreje, Moskva byla spíše tím, kdo jí kryl záda.

Lídr Severní Koreje Kim se setkal již dvakrát s Munem, třikrát s čínským prezidentem a jednou s Donaldem Trumpem. Očekává se tedy i setkání s Putinem.

Putin pozval jak Kima, tak Muna na každoroční Východní ekonomické fórum, které se koná ve Vladivostoku.

Salmon píše, že Putinovo lákání japonských a korejských investic na ruský Dálný východ se zatím nesetkalo s velkým úspěchem. Klimaticky extrémní region byl během Jelcinových let zcela zdecimován, je zde málo populace, i když se Moskva snaží dávat pobídky. Velké surovinové bohatství tak z velké části stále jen leží v zemi.

Premiér Dmitrij Medveděv také tlačil Muna do investic do zemního plynu právě na Dálném východě.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace, http://www.kremlin.ru/events/president/news/57835/photos#

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.