Austrálie a ostrov Vanatu jednají o bezpečnostní dohodě. Důvodem je Čína

AP. Austrálie a tichomořský ostrov Vanatu jednají o uzavření bezpečnostní dohody. Zpráva se objevila týdny poté, co australský premiér Malcolm Turnbull varoval Čínu před umístěním tichomořské vojenské základny na Vanatu.

Jednání byla zahájena u příležitosti návštěvy premiéra Vanatu Charlot Salwai Tabismamase v Austrálii.  Podle slov australského premiéra obě země začaly projednávat bezpečnostní dohodu na bilaterární úrovni. Vanatu zdůraznilo svůj zájem na dlouhodobém ekonomickém a bezpečnostním partnerství.

V květnu Vanatu i Čína odmítly spekulace čínských médii o tom, že tichomořský ostrov vyjednává s Čínou o umístění vojenské základny na svém území.  Turnbull na to ale reagoval s tím, že pro Austrálii by vznik jakékoliv zahraniční vojenské základny v Tichomoří byl důvodem pro velké obavy. Také novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sdělila, že její země nepodporuje militarizaci oblasti Tichomoří.

Mezitím se ukázalo, že čínská společnost Hauwei patří k největším korporátním sponzorům cest australských politiků. Odhalil to australský think tank Australian Strategic Policy Institute v souvislostmi se snahou současné australské vlády omezit vliv Číny na politiku v zemi (více zde).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.