Írán tlak amerických sankcí zvládne, tvrdí prezident Ruhání po pouličních protestech

Reuters. Íránský prezident Hasan Ruhání řekl, že íránská vláda bude schopná zvládnut ekonomický tlak nových sankcí USA. Sdělil to den poté, co obchodníci protestovali před budovou parlamentu kvůli prudkému poklesu hodnoty národní měny.

USA začnou znovu zavádět ekonomické sankce vůči Íránu během následujících měsíců poté, co prezident USA Donald Trump vypověděl mnohostrannou dohodu o jaderném programu. Sankce mohou vést k poklesu deviz, které Írán získává z prodeje ropy. Tato možnost vzbudila v zemi paniku a frenetickou výměnu tamní měny riál na dolary mezi Íránci.

V pondělí došlo v Teheránu k protestům rozčílených obchodníků, které rozčílil pokles hodnoty íránského riálu. Slabý riál prodražuje dovozy do země. Prezident Ruhání nyní řekl, že vládní příjmy nebyly za poslední měsíce nijak ovlivněny a že pád riálu je důsledkem „propagandy zahraničních médii“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.