Problém vyřešen nebyl

Nedělní minisummit EU se shodl jedině na tom, že žádná společná shoda o evropském řešení migrační otázky není a hledat se nebude.

Narychlo svolaný minisummit EU v Bruselu nepřinesl žádný významný zlom při hledání jednotného evropského řešení migrační otázky. Došlo k jediné dohodě – obecné shodě na tom, že se nebude hledat celkové, obecné řešení. Tak shrnuje výsledky nedělního jednání v Bruselu článek POLITICO.

Nejde úplně o propadák, protože se lídři EU shodli na novém impulzu pro řešení této rozdělující otázky a také se shodli na tom, že budou i nadále tento problém diskutovat na pravidelném summitu na konci tohoto týdne.

Nicméně rozhovory nepřinesly pro Angelu Merkelovou žádnou okamžitou výhru. Merkelová je doma pod tlakem koaličního partnera – bavorské CSU, která žádá tvrdší hraniční kontroly. Před odjezdem z bruselského jednání Merkelová sdělila, že tam, kde to bude možné, se budou hledat evropská řešení a tam, kde to možné není, se bude vytvářet společný rámec pro jednání s těmi, kdo k tomu budou ochotní.

Ovšem jiní představitelé členských zemí byli mnohem jasnější: summit nepřinesl konkrétní výsledky.

Premiér Řecka Alexis Tsipras řekl novinářům: „Dnes jsme nepřijali žádná řešení.“

Nicméně vysocí představitelé Evropské komise, která minisummit hostila, rychle shrnuli výsledky jednání a během nedělního večera v emailu požádali Evropskou radu, aby přepsala předběžné závěry o imigraci pro formální summit EU této týden.

Merkelová přijela do Bruselu s tím, že hovořila o nutnosti bilaterárních nebo trilaterálních dohod, protože EU nemá v tomto ohledu konsensus, jak přiznala.  Po 4 hodinách jednání ale Merkelová neoznámila žádné nové dohody, které by se rovnaly dohodě s francouzským prezidentem Macronem minulý týden.

Německá kancléřka, jak se zdá, upřednostňuje domácí problémy před tím, snažit se najít řešení pro Itálii, kterou zaplavují migranti.

Merkelová před odjezdem ze summitu také řekla, že všichni souhlasí s tím, že je třeba zastavit nelegální migraci a mít zajištěny vnější hranice EU. Je to podle ní zodpovědnost všech. „Není možné, aby některé země zajímala jen prvotní migrace a některé jen sekundární,“ řekla.

I tak se na summitu projevily odlišné priority. Řecká premiér Tsipras podpořil Itálii, která spolu s Řeckem čelí přílivu migrantů, a apeloval na evropské lídry, aby přiznali, že existence druhotné migrace uvnitř hranic EU není řecký problém.

Italský premiér Guiseppe Conte dorazil na summit s tím, že dodá „zcela nový návrh“, ale odešel bez prohlášení pro tisk. Jiní lídři členských zemí k italskému návrhu řekli, že byl obecně přijat kladně, ale musí se mu věnovat více studia. Návrh měl hraničním zemím ulehčit. Nový premiér Španělska Pedro Sánchez řekl, že se všichni také shodli na potřebě „evropské vize“.

Vedle toho zde ale byla shoda, že tato vize nebude dosažena jednohlasně, a to především s ohledem na středoevropské země jako Polsko a Maďarsko, které odmítají relokační systém.

Minisummit se tak shodl na tom, že bude lepší vytvářet partnerství ochotných, a nikoliv hledat jednohlasné řešení mezi všemi zeměmi EU.

Podle slov vysokého představitele, který se minisummitu zúčastnil, byl postoj německé kancléřky o dost odlišný než v roce 2015. „Tentokrát není Merkelová v pozici, že sem může přijít s evropským řešením, protože nejprve musí urovnat situaci doma. Je to něco, co lídři začali pociťovat,“ sdělil POLITICO.

Namísto toho kancléřka Merkelová zdůraznila potřebu posílení partnerství se zeměmi mimo EU s odkazem na dohodu s Tureckem, kterou vidí jako úspěch. Merkelová tak chce dohody se zeměmi původu a také lepší ochranu vnějších a vnitřních hranic.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz shrnul jednání minisummitu nejlépe: „Problém pořád nebyl vyřešen.“

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  EU2017EE Estonian Presidency – European Council, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64849041

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.