Nejnebezpečnější země pro ženy: sexuální násilí v Indii

Indie je zemí s nejvyšším počtem znásilnění a tato čísla v posledních letech narostla. Na vině je především nedostatek žen.

Více než 100 znásilnění denně – Indie je pro ženy nejnebezpečnější zemí na světě. Ale i v USA žijí ženy v nebezpečí, napsal článek ARD Tagesschau.

Každý den je v Indii nahlášeno více než 100 znásilnění. V letech 2007-2016 počet vzrostl o 83 %, ale ve skutečnosti bude ještě vyšší. Indie tak podle studie Thomson-Reuters drží smutný rekord.

Manasi Mishra z Centra pro sociální výzkum Indie přiznává, že čísla jsou hrozná. Jeden z důvodů je podle ní významný nadbytek mužů v indické společnosti. Na asi 1000 chlapců připadá 800 dívek. Když rodiče čekají dívku, často následuje potrat. Děvčata platí za méněcenná, navíc je tu hrozba extrémně vysokých nákladů na svatbu, které by rodiče nevěsty museli v budoucnu nést.

Když muži vzhledem k tomuto nepoměru nenajdou žádnou ženu, pak se nahromaděná frustrace změní v sexuální násilí. Indická vláda se snaží problém zvládnout. Například lékaři nesmějí těhotným ženám prozradit pohlaví dítěte. A také trest za znásilnění se drasticky zvýšil, za znásilnění dítěte pod dvanáct let hrozí trest smrti.

Mishra se ale i tak domnívá, že není fér označovat Indii za nejnebezpečnější zemi pro ženy. Ženy se prý stávají sebevědomější, společenské klima se zlepšuje – nakonec to dokazuje i otevřenost týkající se navýšení oficiálních statistik o znásilnění.

Jinak je tomu v Afghánistánu a Sýrii, tedy v zemích, které jsou na druhém a třetím místě studie. Jsou to vesměs zločiny související s válkou, které zde činí život žen tak nebezpečným. V Afghánistánu se zhoršuje především situace v oblastech, kde vládne Talibán. Sebevražedné atentáty a také tzv. „kolaterální škody“ jsou třetím nejčastějším důvodem smrti žen. Afghánistán je prý tak donucen věnovat celkově nízký rozpočet na zdravotnictví na ošetření válečných zranění a na programy pro zdraví žen pak nezbývají peníze.

Jistě je ale překvapením, že v seznamu zemí, které jsou pro ženy nejvíce nebezpečné, jsou jako jediná západní země uvedeny Spojené státy. Jsou na desátém místě, po Nigérii a Jemenu. Autoři studie to zdůvodňují hnutím Me Too. Ukázalo se tak, že i v sociálně a ekonomicky vyspělé zemi existuje diskriminace a sexuální násilí.

Mishra by to podepsala. Je to herkulovský úkol učinit svět pro ženy bezpečnějším. A netýká se to jen Indie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.