Trump se zlobí na Harley-Davidson, protože přesouvá kvůli clům výrobu z USA

Americká firma se k tomuto kroku rozhodla díky odvetným clům Evropské unie na její výrobky. Trump byl rozhodnutím firmy zklamán.

Prezident Donald Trump na Twitteru zaútočil na firmu Harley-Davidson, protože kvůli clům a Trumpově sporu s EU přesouvá výrobu z USA.

Obchodní experti tvrdí, že Harley je jen první firmou, která se přesune mimo USA.

Odvetná opatření na cla na hliník a ocel byla tím faktorem, který přiměl Harley-Davidson k rozhodnutí odejít z USA. Trump uvedl, že je rozhodnutím zklamaný a řekl také, že „daně“ jsou jen výmyslem Harley-Davidson, a že je potřeba být trpělivý.

Přesun slavné firmy je fackou Trumpovi. Vždyť prezident firmu opakovaně chválil právě za to, že své motorky vyrábí v USA. Firma ovšem uvádí, že nová cla EU zvýší náklady na dovoz jednoho stroje do Evropy v průměru o 2200 dolarů. Aby se tomu firma vyhnula, přesune se tam, kde cla nejsou, nebo jsou nižší. Harley má své závody v Austrálii, Brazílii, Indii a Thajsku.

Firma také očekává, že navýšení produkce v zahraničních závodech bude vyžadovat dodatečné investice a může trvat od 9 do 18 měsíců.

Republikáni tohoto případu využili, aby se opřeli do Trumpa. Ron Johnson, senátor z  Wisconsinu, domovského státu Harleye, uvedl, že reakce firmy jasně ukazuje, že cla jsou špatný nápad.

Johnson v prohlášení uvedl, že se potvrzují jeho obavy a jde o velice předvídatelný výsledek, je to pobídka pro firmy jako je Harley, aby své produkty vyráběly jinde. Je potřeba učinit Čínu zodpovědnou za porušování pravidel obchodu, ale nesmí to být na úkor našich pracovníků a firem.

Ekonomové potvrdili, že se jedná o očekávanou reakci a že zřejmě bude jen první v řadě.

Zástupce Rady pro mezinárodní vztahy Edward Alden řekl, že očekává, že řada dalších firem bude nucena přesunout výrobu, aby se udržely při životě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.