Global Times: Čína by měla zavést sebeobranu proti obchodní válce

Sebeobranné kroky Číny by mohly zahrnovat například vývozní dotace pro čínské firmy a sektory, které utrpí díky americkým sankcím.

Global Times, bulvární noviny Číny, navrhují, aby Čína přijala sebeobranná opatření proti americkým clům, například v podobě dotací pro firmy a sektory, které utrpí ztráty z obchodu.

Především čínské technologické firmy by mohly být pod tlakem neférového zacházení a stát se „obětí“ Trumpovy obchodní války.

Již brzy USA odhalí restrikci na zahraniční investice do amerických technologických firem a Trump uvedl, že nebudou omezeny jen na Čínu.

Americká administrativa tvrdí, že Čína si přivlastňuje americké duševní vlastnictví přes požadavky na vytváření joint-ventures, neférovou licenční politikou a také akvizicemi amerických firem, za kterými stojí čínský stát. Čína obvinění odmítá.

Čína se zavázala k dalšímu otvírání ekonomiky, ale může, jak radí Global Times, reagovat například exportními dotacemi pro čínské firmy, a to i v rámci WTO. Především odvětví high-tech je klíčové, kde je potřeba chránit čínské firmy před útokem Trumpa, píší Global Times.

Očekává se, že Peking zveřejní nový „negativní seznam“, tj. seznam sektorů, které jsou otevřené pro zahraniční investory, které jsou otevřené podmíněné a které jsou zavřeny. První byl zveřejněn v roce 1995 a byl sedmkrát revidován.

V novém seznamu Čína buď odstraní, či uvolní omezení zahraničního vlastnictví v sektorech jako je energetika, zdroje, infrastruktura, doprava a profesní služby, a to navíc k ohlášeným změnám ve finančnictví a automobilovém průmyslu. Budou zároveň oznámena další opatření otevírání ekonomiky pro příští roky.

Nelze ovšem vyloučit, varuje Global Times, že Čína přizpůsobí svou politiku otevírání. List  aké varoval, že to nakonec mohou být američtí pracovníci, kdo pocítí bolest z Trumpových politik, které ovlivní i globální řetězce.

Reuters získaly informaci, že americké ministerstvo financí zakáže akvizice amerických firem, které mají „průmyslově významnou technologii“, firmami, které jsou alespoň z 25 % vlastněny Číňany.

Navzdory rostoucímu obchodnímu napětí se americký ministr obrany Jim Mattis při své oficiální návštěvě Číny setká nejen s čínským protějškem, ale také možná se samotným prezidentem Si.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.