Jelcinův zeť se vrací do Kremlu…nebo vlastně nevrací

Prezident Putin překvapivě jmenoval svým poradcem Valentina Jumaševa, člena jelcinské „Rodiny“, která zajistila Putinův příchod k moci.

Rusko minulý týden překvapila zpráva o tom, že Vladimir Putin jmenoval svým poradcem (na dobrovolné bázi) Valentina Jumaševa, který v letech 1997-98 vedl prezidentskou kancelář svého tehdejšího tchána a prezidenta Ruska Borise Jelcina. O nezvyklém kroku napsal politologický web Politcom. Ženou Jumaševa je Tatjana Djačenko, která je Jelcinovou dcerou. Jumašev i jeho žena byli ve své době považováni za „Rodinu“, blízkou Jelcinovi a sehráli významnou roli při nástupu Vladimíra Putina k moci. Jejich vliv se ale postupně po roce 2000 snižoval. K určité restauraci pozic této skupiny jelcinské elity došlo v době prezidenta Medveděva. Ten si jako neformální poradce pozval osobnosti konce 90. let jako byl Alexandr Vološin nebo Anatolij Čubajs. Jumašev sám stal za vznikem nové politické strany v čele s miliardářem Michailem Porochovým. Celý projekt ale nakonec padl pro spory s tehdejším kurátorem domácí politiky Vladislavem Surkovem. Po návratu Putina do funkce se možnosti Jumaševa dost zmenšily.

Na druhou stranu bylo v roce 2015 v Jekatěrinburgu otevřeno Centrum Jelcina a při této příležitosti se jeho slavnostního otevření zúčastnili Putin i Medveděv a pak celá plejáda politiků 90. let, i když tito politici byli tehdy považováni za liberály a ruští konzervativci otevření centra viděli jako vytváření podmínek pro prozápadní a liberální „pátou kolonu“.

Jmenování Jumaševa poradcem prezidenta je tak znamením toho, že současná vláda má dialektický, rozporuplný vztah k 90. letům. Toto období je líčeno vesměs v negativních barvách, jako „smuta“, doba nepořádku, chaosu, bezpráví, rozpadu a chudoby Ruska. Jelcin v posledních letech svého života Putina opatrně kritizoval. Putin uznával roli Jelcina v rozvoji ruské demokracie. Nicméně fakt, že Jumašev byl jmenován poradcem, ukazuje na to, že skutečný rozchod s 90. lety nenastane. Platí to tím spíš, když se „Rodina“ nijak zvláště politicky neprojevuje a omezuje se na veřejný život.

Je pravda, že agentura Bloomberg nedávno psala o Jumaševovi jako o možném prostředníkovi ve sporech mezi miliardářem Vladimírem Potaninem a Olegem Děripaskou ve společnosti Noriskij nikel. (pozn. red. Jumaševova dcera z prvního manželství Polina byla v letech 2001-2017  manželkou Olega Děripasky).

Informace o jmenování Jumaševa poradcem v Kremlu hned vzbudila řadu otázek. Jmenování bylo vnímáno jako symbolické kádrové rozhodnutí, protože v dnešní ruské elitě panují vesměs negativní názory o elitě 90. let.  Příchod Jumaševa by byl pozitivním signálem pro ruské liberály.

Nicméně pozdější informace o „technické chybě“ (jednalo se o to, že Jumašev měl být poradcem prezidenta celých 18 let a k publikaci jeho jmenování nyní došlo „omylem“ – pozn. red.) dala celé kauze novou příchuť. Byla to cílená provokace, nebo sabotáž? V každém případě je role Jumaševa spíše symbolická, než že by se dalo očekávat, že by ovlivňoval rozhodnutí Kremlu.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Cucushka12 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22427352

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.