V USA vyplouvají na povrch spory kvůli obchodní strategii vůči Číně

Rozdíly panují u restrikcí na investice a to v takové míře, že se dostaly na povrch v podobě odlišných vyjádření pro veřejnost.

Trumpova administrativa je rozdělena ohledně toho, jak pokračovat v obchodní válce s Čínou. A omezení čínských investic ve strategických sektorech vyvolalo značný nesouhlas, míní noviny Financial Times.

Do 30. června má být známo, jaké budou bariéry pro čínské investice a také vývoz strategicky důležitých produktů do Číny. Ministr financí Steve Mnuchin byl poražen jestřáby v Trumpově administrativě, tedy Peterem Navarrem, Robertem Lighthizerem a Johnem Boltonem.

Mnuchin například restrikce na čínské investice nazval „fake news“ a uvedl, že USA budou aplikovat restrikce proti všem zemím, které se snaží ukrást americkou technologii. A tento výrok – tedy, že restrikce nebudou uplatňovány jen na Čínu, později podpořila i mluvčí Bílého domu.

Jenže to už byl Navarro v televizi a říkal opak, tedy že něco takového není v plánu. Navarro také tvrdil, že trhy, které se v obavách opět propadly, špatně chápou Trumpovu politiku vůči Číně po desetiletích krádeží duševního vlastnictví.

Trhy by podle Navarra neměly být znepokojeny. Je to naopak dobrá zpráva, jelikož USA tak dostanou zpět pod kontrolu své technologie a své duševní vlastnictví.

Je pravda, že u Trumpovy administrativy to není tak překvapivé, protože spory ohledně obchodní politiky se v ní táhnou již celých 17 měsíců.

Ministr Mnuchin ale bitvu spíše nevyhraje, i když se bezesporu nevzdá, dokud Trump nové restrikce nepodepíše. Podle zdrojů FT Trump nakonec přísné restrikce na čínské investice uplatní, protože jakékoliv jiné řešení by znamenalo, že bude vypadat slabý, a to v žádném případě nechce, uzavírají noviny.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.