Analýza závěrů ze summitu: Evropa se izoluje

Německá kancléřka dostala celoevropské řešení, které je ale velmi nejisté ve smyslu jeho konkrétní realizace. Odpovědí mají být tábory mimo EU a také v EU.

Více izolace, signály vůči Itálii a nejistá realizace, tak hodnotí korespondent ARD summit Evropské unie. Nicméně ve vnitroněmeckém azylovém sporu může nyní německá kancléřka Angela Merkelová předložit společné evropské řešení.

Podle Markuse Preisse, který je korespondentem pro ARD v Bruselu, znamenají výsledky summitu silnější izolaci Evropy. Možné zřízení táborů v severní Africe pro ty uprchlíky, kteří budou zachyceni ve Středozemním moři, je poselství pro ty, kteří chtějí nižší počty uprchlíků.

Zřízení táborů uvnitř EU pro ty uprchlíky, kteří už se do Evropy dostanou, je zase signál pro Itálii – nejste v EU sami zodpovědní za všechny uprchlíky. Itálie se už roky cítí opuštěná a nová populistická vláda vyvolala na summitu velký tlak.

A summit bude mít dopady i pro vnitroněmecký azylový spor: Merkelová se už po summitu nevyjadřovala k bilaterálním smlouvám. Dostala dokonce celoevropské řešení, i když jeho konkrétní realizace je velice nejistá

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.