Pablo Iglesias z Podemos: Hlavní hrozbou je nerovnost

Hluboká hospodářská a sociální krize ve Španělsku přerostla do nynější politické krize v zemi, která stále křeslo premiéra Rajoy. Jaké další představy o budoucnosti mi předseda španělské levicové strany?

Podemos se objevili v roce 2014 z hnutí 15-M. Vede ho politolog Pablo Iglesias, se kterým hovořil americký levicový časopis The Nation (vydání 23/6/2018). Hnutí protestovalo proti politice škrtů a proti korupci. Tzv. případ Gürtel letos vedl k jednomu z největších skandálů ve španělské historii, a nakonec i k odchodu španělského premiéra Mariana Rajoye.

The Nation: Jak bude Podemos reagovat na odchod premiéra Rajoye?

Pablo Iglesias: Prvním krokem bylo odstranit Rajoye z vlády, on byl překážkou, která znemožňovala změnu. Ale nejsme naivní, cesta upředu bude plná překážek. Víme, že španělští socialisté (PSOE) vytvořili politiky, které ničí náš sociální stát. Zavedli pracovní reformy, které odstraňují ochranu pracovníků. A ukázalo se, že PSOE se spojí s pravicí, aby přes noc zavedla ústavní změny výměnou za naši suverenitu. To víme, ale nezmění to v tuto historickou chvíli naši snahu. Vyjádření nedůvěry bylo ne Rajoyovi, ne korupci, ne privatizaci, ne parazitickým institucím, ale především ano pro demokracii a naději.

The Nation: Kde vidíte hlavní hrozby pro bezpečnost a stabilitu Španělska?

Pablo Iglesias: Hlavní hrozbou je nerovnost, která za politiky škrtů vzrostla. Španělsko si prožilo hlubokou socio-ekonomickou krizi, která vedla nakonec k dnešní politické krizi. A je proto, že elita chce kodifikovat sociální model, který je založen na neustálém zbídačováním většiny španělského lidu. Španělsko potřebuje nové národní dohody k posílení demokracie.

The Nation: Jak by měla evropská levice spolupracovat s transnacionálními sociálními hnutími, aby zastavila nárůst autoritářských režimů jako je Orbánův a Trumpův?

Pablo Iglesias: Otázka by měla znít, jak dlouho bude EU podkopávat vytvoření nefalšovaného projektu k obraně zájmů regionu, který by se věnoval posílení demokracie. Potřebujeme jinou EU, která bude solidární a bude bránit demokracii, a která se nenechá zatáhnout od ofenzivních politik USA. EU, která vykonává vlastní vedení. Vítězství Trumpa, hluchota demokratů, kteří odmítli naslouchat poselství Bernieho Sanderse, a dlouhé stíny Velké recese – to vše nám signalizuje nutnost vytvoření alternativy k neoliberálním politikám globalizace. Nutnost pracovat společně se sociálními hnutími, které mají v sobě udržitelnost a demokratizaci, která je jednoznačnou protiváhou autoritářství Trumpa.

The Nation: Jak by se levice měla utkat s globálním kapitálem?

Pablo Iglesias: Zažili jsme inspirující nárůst masových hnutí, které demonstrují proti kapitalismu a proti finančnímu sektoru. Finance jsou proti demokracii: jsou proti lidem a proti životnímu prostředí. Naše politická zkušenost toto odráží. Jsou to nyní ženy, které převzaly otěže progresivních demokratických hnutí. Vidíme právě zde schopnost zvrátit plány elit. Musíme rozšířit sféry, v nichž lidé mohou kontrolovat své vlastní životy. Jedině tak zastavíme destrukci danou těmi, kteří akumulovali příliš mnoho moci a kapitálu.

Když máte skutečnou rovnost a větší demokracii, budeme schopni se postavit proti despotické moci korporací, odejít z ekonomiky založené na fosilních palivech a zajistit udržitelnou ekonomiku, která zajistí přežití života na této planetě.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  En Comu Podem – El Somriure Dels Pobles II, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64806733

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.