Tusk: S někým jako je Trump se musíme připravit na ty nejhorší scénáře

Důvodem pro obavy prezidenta Evropské rady je politika Donalda Trumpa, která nezná přátele a nepřátele a obavy z obchodní války.

Zástupci EU říkají, že doktrína amerického prezidenta, v níž nejsou žádní přátelé a žádní nepřátelé je pro Evropu nebezpečná, píše The Independent.

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že země EU by se měly připravit na nejhorší scénáře, protože vztahy s USA se pod Trumpovým vedením rychle zhoršují.

Tusk uvedl, že země EU vnímají obavy především vzhledem k prohlubující se obchodní válce, ale také zdůraznil, že „rozdíly“ jsou hlubší, protože chování Trumpa ohrožuje jednotu Západu.

Na to navázali další představitelé EU a uvedli, že americký přístup k mezinárodní politice je „velmi nebezpečný“ a reprezentuje začátek nové americké doktríny, která vyvolává obavy.

Očekává se, že Tusk přednese projev ohledně sporného summitu G7, kde se lídři pohádali s Trumpem ohledně cel. Tusk je velkým kritikem amerického prezidenta. A také k tomu používá twitter.

Rovněž si stěžoval na to, že pokusy o udržení stabilních transatlantických vztahů selhaly. Uvedl, že navzdory „naší neúnavné snaze udržet jednotu Západu, transatlantické vztahy jsou pod velkým tlakem Trumpa“.

Rozdíly jdou daleko za rámec obchodu.

Musíme doufat v to nejlepší, ale zároveň se připravit na ty nejhorší scénáře, burcoval Tusk.

Co se obchodního konfliktu týká, pak Brusel připravil další opatření, pokud bude Bílý dům reagovat. A Trump už hrozí, že zacílí na části aut, které do země plynou z EU a z Japonska.

Zástupce EU pro Independent uvedl, že od začátku Trumpova prezidentství padlo mnoho otázek a že došlo také mnoho – velmi mnoho negativních odpovědí – ať už u Pařížské dohody, v kontextu obchodu či u bezpečnostních otázek. A stále více panují obavy, cituje Independent, že nejde jen o jednotlivé případy, ono to vypadá jako vzorec…. Což je z pohledu Evropanů velice varující. Vypadá to jako nová americká doktrína, v níž nejsou přátelé, nejsou nepřátelé, je to doktrína, kde mezinárodní systém postavený na pravidlech není v centru, to není ta největší hodnota. Je to doktrína, která je pro EU a šířeji pro celou Evropu velice nebezpečná.

Trump chce změnit pravidla WTO a také říká, že Evropa zachází s USA „neférově“ ohledně obchodu.

V EU panuje ochota k rozšíření pravidel WTO ohledně dotací, včetně státem vlastněných firem, lepší ochranu práv duševního vlastnictví a také společné transatlantické opozice vůči vynucenému transferu technologií.

EU už dříve naznačila, že Čína může za nadprodukci oceli a také za dumping, ale zároveň nechce jednat s USA ohledně možné akce, dokud Trump Evropě ekonomicky vyhrožuje.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.