Německo: dramatické jednání do rána, Seehofer zatím svoji nabídnutou rezignaci odložil

Německý ministr vnitra se chce naposledy sejít s kancléřkou a najít shodu ohledně azylové politiky. Pokud se shoda nenajde, pak je to to „konečná“.

Šéf CSU chce ještě jeden rozhovor s Angela Merkelovou, aby se vyřešil vážný spor mezi CDU a CSU. Pokud nedojde ke shodě, Horst Seehofer se vzdá funkce ministra vnitra. O posledním vývoji v Německé politice, píše zpravodajství ARD.

Seehofer zkouší poslední pokus. Hodinové setkání v Mnichově, které skončilo nad ránem by mělo vyústit s poslední pokus – jednání přímo s Merkelovou. Pokud CDU nevyjde požadavkům u azylové politiky vstříc, položí své politické funkce.

Seehofer nabídnul svůj odchod už v průběhu porady špiček CSU v Mnichově. Ale vedení toto nechtělo připustit.

Jednání s CDU je vnímáno jako „mezikrok“, vše ostatní už bylo vyloučeno.

Seehofer doslova řekl, že „v zájmu této země a akceschopnosti naší koalice a vlády – kterou chceme zachovat – činíme pokus o sjednocení v této centrální otázce posílání uchazečů o azyl zpět od hranic, pokus je jen o této otázce.“

Pokud se rozhovory nevyvedou, pak „je to konečná.“

Setkání se má odehrát v pět hodin v pondělí, předtím se sejdou poslanci CDU a CSU v Bundestagu.

Hlavním jádrem sporu mezi CDU a CSU jsou plány Seehofera, aby uchazeče o azyl, kteří jsou už registrováni v jiných zemích EU v případě nouze poslalo samo Německo zpět. Ale Merkelová jednostranné krok odmítá a trvá na evropském řešení.

Po osmi hodinovém jednáním CSU Seehofer uvedl, že jsou jen tři možnosti pro CSU. První je, že CSU se skloní před Merkelovou a akceptuje její azylovou politiku. Nebo on jako ministr vnitra nařídí, aby se migranti od hranic posílali zpět, se všemi nebezpečími pro trvání koalice. Třetí možnost je, že on Seehofer odstoupí jako šéf strany a ministr, což také zamýšlí udělat.

CSU diskutovala velmi dlouho, Seehofer se v debatě opakovaně vymezil proti politice kancléřky.

Summit v Bruselu nicméně odsouhlasil zpřísnění azylové politiky a sama Merkelová uvedla, že získala příslib některých zemí, aby probíhalo vracení migrantů rychleji.

Seehofer si nicméně stěžoval, že závěry EU nenahrazuj vracení migrantů na hranicích, které požaduje. Kancléřka naopak uvedla, že podle ní jsou závěry summitu to, co má stejný účinek jako požadavky CSU.

Špičky CDU se sešly v Berlíně, i když jednání CSU ještě probíhala. Merkelová si zajistila podporu předsednictva strany. Jednostranné vykazování migrantů by byla chybný signál na evropské partnery, uvedla Annegret Kramp-Karrenbauerová. To, co Merkelová dojednala, nabízí dobrou základnu pro omezení „cestování“ azylových uchazečů mezi zeměmi EU.

Merkelová již předtím hovořila o tom, že situace je velmi vážná a podtrhla hodnotu spojenectví CDU a CSU. Varovala také před oslabením své pozice v EU, kdyby Německo zaujalo jednostranné národní opatření.

Ilustrační obrázek: Autor – Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62283237

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.