Merkelová a Seehofer – cesta k rozkolu

Podívejte se na kroniku sporů mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem, které ohrožují stabilitu německé vlády.

Skutečnost, že předseda CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer nabídnul svůj odchod je jen další etapa a momentální vrchol dlouhodobého konfliktu. Přinášíme výtah z ARD Tagesschau, která rozkol mezi oběma politiky a mezi dvěma přístupy přinesla detailně.

2015

31. srpen. Zde zaznívá ono “wir schaffen das” neboli v češtině „zvládneme to“. Merkelová přijímá uprchlíky a po dohodě s Rakouskem a Maďarskem neuzavírá hranice.

11.září. Seehofer říká, že rozhodnutí Merkelové nechat přijít do Německa uprchlíky z Maďarska je „chyba, která nás bude ještě dlouho zaměstnávat“. Jakmile je zátka z láhve, nevidím možnost, jak ji dát zpět, dodal.

9. října. Seehofer hrozí ústavní žalobou, pokud nebude příliv uprchlíků utlumen. Ale po dohodě s CDU záměr odkládá.

20.listopadu. Na sjezdu CSU Seehofer kritizuje přímo kancléřku, která stojí vedle něj.

2016

3. ledna. Seehofer poprvé konkrétně požaduje horní hranici, maximálně 200 000 nových uprchlíků za rok. Merkelová je striktně proti.

3. února Seehofer v rozhovoru uvádí, že otevření hranic pro uprchlíky je jednání v rozporu s právním státem. Uvádí, že panuje bezpráví, že není řád a pořádek.

4.-5. listopad. Merkelová není poprvé na sjezdu CSU.

2017

3. červenec. Horní hranice pro uprchlíky sice chybí v programu CDU, ale v CSU programu „plán pro Bavorsko“ už je. A Seehofer znovu ustupuje, tentokrát od podmínky, že bez horní hranice nevstoupí CSU do koalice.

4. září. Navzdory ztrátám CDU/CSU vyhrává volby, ale pro CSU je výsledek katastrofa, „jen“ 38,8 %. Merkelová žádné chyby ve volebním boji nevidí.

3. říjen. Před prvními jednáními o koalici, je už uveden cíl ročně přijímat 200 000 uprchlíků, ale pojem „horní hranice“ se neobjevuje.

2018

12. březen. Vzniká koalice CDU/CSU a SPD. Seehofer je ministrem vnitra a má zodpovědnost za uprchlíky.

15. března. Při svém nástupu do funkce říká Seehofer, že islám k Německu nepatří. Kancléřka se od toho distancuje. A o pár dní později říká Merkelová, že „islám se stal součástí Německa“.

10. červen. Merkelová se staví proti požadavku CSU vykazovat uchazeče o azyl od německé hranice. Německo nemá jednat „jednostranně národně“.

11. červen. Odročeno představení tzv. Seehoferova „masterplan Migration“. Hlavním důvodem jsou názorové rozdíly ohledně vykazování uprchlíků od hranic.

12. červen. CSU trvá na svém požadavku. A nyní jasně sází na konfrontaci s kancléřkou. Seehofer dostává podporu i od některých z CDU.

13. červen. Krizové setkání Merkelová – Seehofer končí bez přiblížení. Merkelová chce získat čas do červnového summitu a najít možnost pro bilaterální dohody. CSU chce jednat ihned.

14. červen. Konflikt eskaluje. Debata v Bundestagu se musí přerušit. Azylový spor mezi CDU a CSU trvá hodiny. Seehofer hrozí Merkelové unilaterálním postupem. Rozkol mezi sesterskými stranami.

18. červen. Spor odložen. Merkelová dostane dva týdny čas na evropské řešení nebo bilaterální dohody. Merkelová se už odvolává na své pravomoci kancléřky.

24. červen. Zvláštní summit 16 zemí v Bruselu. Nic konkrétního jako výstup.

29. červen. Setkání CDU, CSU a SPD. Žádné nové výsledky.

28. červen. Summit v Bruselu, výsledkem je přísnější kurz v uprchlické politice. Jedním z výsledků je snaha zabránit „sekundární migraci“, tj. cestování uprchlíků po EU.

29. červen. Bilaterální dohoda může být s Řeckem a Španělskem. Německo má ale na oplátku nechat přicestovat rodinné příslušníky. Merkelová informuje Seehofera a Nahlesovou (předsedkyně SPD). Prý je připravena sada dohod se 14 zeměmi (urychlení zpětného přijímání uprchlíků). Polsko, Maďarsko a ČR toto následně dementují.

Ilustrační obrázek: Autor – Harald Bischoff – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45151099

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.