Německý kompromis ignoruje zásadní otázky

Poslední vývoj je jenom důkazem toho, jak závažné politické dopady mají neřešené krize. Po podzimních volbách v Bavorsku se může německá krize vrátit znovu.

Wolfgang Münchau píše pro Financial Times o tom, že po podzimních volbách v Bavorsku se krize může vynořit znovu.

V pondělí se podařilo vyřešit krizi mezi Angelou Merkelovou a Horstem Seehoferem, která by zničila velkou koalici a měla dost potenciálu na to, zničit oba dva hlavní aktéry.

Ale, upozorňuje Münchau, základní nedůvěra mezi oběma vyřešena není a asi ani být nemůže. Je to jako problém z 19. století – Šlesvicko-Holštýnsko, problém, kterému rozuměli jen někteří. A ti, kteří ano, z toho byli na hraně šílenství jako Seehofer.

Spor byl o to, aby Německo nepřijímalo uchazeče o azyl, kteří jsou už zaregistrováni v jiné zemi. Kompromis vypadá, že něco řeší, ale neřeší, varuje Münchau. CSU dostane to, co vždy chtěla – uprchlická centra u hranic s Rakouskem. Tam budou uprchlíci posláni. Ti, kteří jsou registrováni jinde a „ono jinde“ bude mít bilaterální smlouvu s Německem, tam budou posláni. Ve většině případů ale zůstanou v Německu, myslí si Münchau. Takže automatickou deportaci Seehofer nedostal, ale dostal alespoň ta centra.

Münchau se nemíní zaobírat tím, kdo je relativním vítězem tohoto sporu. Na obou stranách je podle něj obrovská neschopnost zvládat problém, k tomu ještě ty tuny vitriolu, který na sebe obě dvě strany vylily. To je nenapravitelná škoda pro oba.

Merkelová na summitu EU vyhrála noční jednání o dohodě o uprchlících. Ale radost tedy netrvala dlouho. Všechny zásadní body uprchlické otázky jsou totiž jaksi vynechány. Je to jednak reforma systému Dublin a jednak problém sekundární migrace.

Falešný kompromis mezi CDU a CSU měl smést sutiny z falešného kompromisu ze summitu. A to nebude poslední případ, varuje dále Münchau.

Je potřeba na rovinu přiznat, že Seehofer tohle vidí. Ale s tlakem to přehnal a vytvořil jeden z největších politických bizárů poválečného Německa. Noční jednání vyvrcholilo v jeho nabídku rezignace, což jak v CSU, tak v CDU vyvolalo paniku, a vedlo k pondělnímu jednání.

AfD před bavorskými volbami získala skvělé téma. Voliči CSU se budou divit, proč téma, za které Seehofer politicky bojoval jako o život, už najednou není tak důležité.

Když CSU nedopadne ve volbách dobře, pak nejspíš uvidíme opakování krize, myslí si Münchau. Merkelová a Seehofer spolu stěží zvládnou mluvit. A ani jeden z nich nechce řešit to zásadní. Podobně jako u eura, politické dopady přišly až pozdě. Víkend nám jasně připomněl, jak destruktivní dopady mají nevyřešené krize.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.