Přerušené dodávky ropy z Libye a Venezuely zvyšují cenu

Spory v Libyi nadále omezují vývozní možnosti země a její produkce už klesla. Podobně je tomu s Venezuelou. Obojí má dopady na světovou cenu ropy.

Chaos ve Venezuele vyústil v omezenou produkci ropy, země tedy přispěla k poklesu globální nabídky, informuje list Wall Street Journal (vydání 2/7/2018). IEA uvádí, že krize zapříčinila, že z trhu zmizel jeden milion barelů za den za poslední dva roky, a je možné, že příští rok bude následovat další pokles, asi 550 000 barelů.

Spor v Libyi omezuje její exportní kapacitu. Produkce aktuálně klesla o 800 000 barelů na pouhých 300 000 barelů.

V USA produkce běží na plné obrátky – téměř 11 milionů barelů za den, ale zase existují omezení ropovodů. Kanada trpí nadále uzavřením ropných zdrojů, což omezuje její výstup na 350 000 barelů za den.

Globální nadbytek ropy byl eliminován. Pokud OPEC nezačne produkovat víc, pak nebude na trhu v druhé polovině roku dost ropy.

Vykompenzovat Írán by znamenalo, že země Blízkého východu musí navýšit těžbu o 1,1 milionů barelů za den, což by šlo rychle, tvrdí Mezinárodní energetická agentura. Polovina z tohoto objemu by měla být pokryta Saúdskou Arábií, zbytek Irákem, Spojenými arabskými emiráty a Kuvajtem.

V delším časovém horizontu by produkci mohlo navýšit i Rusko, o asi 300 000 barelů.

Vysoké ceny se samozřejmě nelíbí spotřebitelům, ale bojí se jich i producenti. Myslí si, že příliš vysoké ceny poškodí poptávku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.