Rusové ztrácejí sociální optimismus

25 % považuje situaci své rodiny za „velmi špatnou“ a úroveň sociálního optimismu se za poslední rok snížila o 23 procentních bodů.

Podle informací ruské agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM došlo v Rusku ke zhoršení sociálního optimismu. Ten se propadl na 36 bodů, což je o dost horší ve srovnání s roky 2017, kdy to bylo 59, a 2014, kdy to bylo 77 bodů. Informuje o tom ruský list Kommersant.

Z 31 % na 14 % se snížil také počet občanů, kteří hodnotí ekonomickou situaci v zemi jako pozitivní. Podle agentury VCIOM změna nálad souvisí s chystanou penzijní reformou a s růstem ceny benzínu.

Podle zveřejněných čísel je 46 % dotázaných zcela spokojeno s životem, což je o 2 % méně než v roce 2017. Částečně je spokojeno 30 % a nespokojeno potom 23 %. O dost se zvýšil počet respondentů, kteří hodnotí situaci rodiny jako „velmi špatnou“ – stoupl z 18 % na 25 %. 61 % odpovědělo, že svou situaci hodnotí jako „střední“ a 14 % jako „velmi dobrou“.

Celkově VCIOM změřil sociální optimismus na úrovni 36 bodů, což je o dost méně než v předcházejících letech (59 bodů v roce 2017). Má to mít souvislost s nepopulární penzijní reformou a růstem cen benzínu. Jenom 14 % hodnotilo hospodářskou situaci v zemi jako pozitivní. V minulém roce jich přitom bylo 31 %. Jako střední ocenilo situaci 52 % a jako „velmi špatnou“ pak 29 %.

Politickou situaci dotázaní vidí takto: 47 % jako „střední“, 19 % jako „velmi špatnou“ a 26 % jako „velmi dobrou“. Zvýšilo se negativní hodnocení směřování země – z 11 % na 22 %.

Politolog Aleksej Makarkin k tomu řekl, že díky únavě ze zahraničněpolitického napětí a díky penzijní reformě se snižuje důvěra v politiky. Od 1. července se zvyšují poplatky za bydlení a také dojde k navýšení DPH na 20 % (z 18 %), což podle Makarkina sníží úroveň sociálního sebevnímání občanů a projeví se na ratingu vlády.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.