Kontroverzní copyrightový zákon byl odložen

Evropský parlament vrátil k přepracování zákon, který měl chránit práva kreativního průmyslu a vydavatele. Kritici mluvili o cenzuře.

Evropská válka o pravidla na internetu ještě neskončila, ale vstupuje do další, potenciálně brutálnější fáze, napsal politický web POLITICO v článku Joanny Plucinské.

Evropský parlament ve čtvrtek vrátil k přepracování zákon, který se měl týkat copyrightových pravidel. To znamená, že se znovu otevře debata o kontroverzním zákonu, který se dotýká médií, kreativního průmyslu a internetových gigantů.

Odmítnutí nicméně neznamená, že zákon je mrtev, ale jen to, že Evropský parlament má šanci zákon přepsat do září, kdy začne znovu vyjednávání.

V politickém ohledu byla odmítnutí zákona v této podobě prohrou pro konzervativního německého poslance Axela Vosse, který byl zpravodajem zákona a také prohrou Evropské komise a lobby kreativního průmyslu a vydavatelů, kteří zákon navrhli.

Německé poslankyni za Zelené Julii Redové se podařilo získat dostatečnou podporu k tomu, aby nebyl kontroverzní zákon přijat. Europoslankyni se podařilo získat podporu celebrit jako britský herec Stephen Fry nebo spisovatel Neil Gaiman.

Kritici zákona tvrdí, že jeho přijetí by znamenalo, že by došlo k rozšíření „cenzury“ prostřednictvím technologii, které by měly automaticky určit a blokovat obsah, který narušuje copyrighty, když dochází k jeho uploadování (nahrávání) na internet. Takový krok by například mohl zcela zlikvidovat fenomén „meme“.

Parlamentní diskuze se nakonec věnovala hlavně dvěma bodům návrhu zákona. První bod by posílil vyjednávací práva ve vztahu k například Google News. Další by pomohl hudebníkům, umělcům a kreativnímu postování získat férovější kompenzaci za jejich práci, díky monitorování narušení copyrightů.

Zákon se v posledních měsících stal tématem vyostřeného lobbování a také řady peticí na obou stranách.  Zpravodajec Voss vyjádřil politování nad tím, že zákon v připravené podobě neprošel.  Návrh měl podle něj vytvořit zákonnou jistotu pro majitele copyrightů a uživatele internetu.

Odmítnutí není to, co Evropská komise očekávala. Její předseda Jean-Claude Juncker a další vytvořili „copyrightový klub“, který se snažil tento citlivý zákon prosadit. Komise se tak snažila poskytnout kreativnímu průmyslu pomocnou ruku. Jenže lobbistům se podařilo prosadit příběh o cenzuře a údajné smrti meme, což byla témata, která dostala ohlas mezi občany.  Většina frakcí EP se ohledně tématu rozdělila.

Navzdory čtvrtečnímu odmítnutí není nyní jasné, jak se Evropský parlament k tomuto zákonu postaví. Zákon byl vrácen k přepracování, na které mají poslanci jeden měsíc. Další hlasování bude v září. Otázkou je, jak se v extrémně technicky náročném zákonu poslancům v krátké době podaří navrhnout a připojit doplňky. Navíc srpen je v EP dobou dovolených. Je jisté, že další vlna lobbování se dá čekat v září.  Lobby kreativního průmyslu a zpravodaj Voss slíbili, že budou dále pokračovat v práci tak, aby EP přesvědčili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.