Orbán se sešel s Merkelovou: neshody přetrvávají

Oba se dohodli jenom na otázce ochrany vnějších hranic Evropské unie. Orbán byl toho mínění, že maďarská ochrana hranic je solidární.

Premiér Maďarska Viktor Orbán navštívil Berlín i kancléřku Angelu Merkelovou, každý přitom kladl důraz na něco jiného. Merkelová na evropský závazek vůči humanitě, Orbán na ochranu vnějších hranic.

Maďarský premiér Orbán nechce přijímat žádné uchazeče o azyl, Maďarsko se „vůbec necítí zodpovědné za zpracování žádostí o azyl“ a drží se názoru, že neregistrovaní uprchlíci jsou z jiných zemí, především z Řecka.

Orbán uvedl, že Maďarsko sice může převzít registraci, ale lidé musejí být přesunuti zpět do Řecka. A zdůraznil, že přísná hraniční politika Maďarska snímá z Německa „ohromnou zátěž“. Jeho země, pochválil se Orbán, v této oblast pracuje opravdu tvrdě. Je proto neférové, když Německo Maďarům předhazuje chybějící solidaritu.

Merkelová uvedla, že v rozhovoru se objevily „odlišné pohledy“. Ona sama zdůraznila evropský závazek vůči humanitě. V debatě o migraci se nesmí zapomenout na to, že jde o lidi. Evropský přístup k humanitě je duše Evropy. Evropa se od uprchlíků nemůže jen tak „odpoutat“.

Kromě neshod byly i styčné body, konkrétně u cíle zlepšit ochranu vnějších hranic. Obě dvě země chtějí také bojovat v oblasti rozvojové pomoci, aby se potíraly příčiny uprchlictví. Merkelová opět ale zdůraznila, že cíl ve formě ochrany vnějších hranic nemůže fungovat jen jako „uzavřeme se“. Naopak, musejí existovat cesty a možnosti, jak přijít za prací a studiem.

Po dlouhých sporech se CDU a CSU shodly na tom, že uprchlíci registrovaní v jiné země, musejí být vykázáni od německých hranic. Za tímto účelem mají vzniknout tranzitní centra, které ale potřebují smlouvy s danými členskými zeměmi EU. Ty ještě nejsou vyjednány. A také SPD by měla s plánem souhlasit.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – EPP Congress Madrid, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45303762

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.