Seehofer u Kurze zatím ničeho nedosáhl

Německý ministr vnitra z Vídně dohodu o zpětném vracení uprchlíků nepřivezl. Shoda byla jen v tom, že je třeba uzavřít středozemní cestu.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer by měl ve Vídni dojednat dohodu o zpětném vracení uprchlíků. Ale první setkání nic nepřineslo. Jen shodu nad tím, že je potřeba uzavřít cestu přes Středozemní moře.

Seehofer sice ničeho nedosáhl, ale rakouské vládě přislíbil, že nebude činit opatření k tíži souseda. Seehofer zdůraznil, že nechce činit Rakousko odpovědným za uprchlíky, za které mohou Itálie a Řecko. Ale není jasné, co se bude dít, když se tyto dvě země budou zdráhat přijmout uprchlíky zpátky.

Seehofer si pochvaloval rozhovor s kancléřem Sebastianem Kurzem jako „velmi plodný“. Uprchlíci nebudou z tranzitních center posíláni do Rakouska, měli by se dostat zpět do Itálie a Řecka. Tento návrh je prý důležitý příspěvek k ukončení nelegální migrace.

Shoda je v bodě spolu s Itálií uzavřít urychleně trasu přes Středozemní moře. K tomu se mají příští týden sejít ministři vnitra Německa, Itálie a Rakouska. Rakousko zatím přísnější kontroly na hranici s Itálii neplánuje. Zatím podle Heinze-Christiana Stracheho není potřeba činit opatření na Brenneru či jinde.

Seehofer doufá, že rozhovory mohou pomoci k možné společné dohodě. Kvůli komplexitě a evropské dimenzi problému vychází z toho, že nakonec nejdůležitější body dohody musejí být zvládnuty předsedy vlád.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.