Írán Trumpovi: barel ropy bude brzy za sto dolarů a můžete si za to sám

Íránský zástupce u OPECu varoval před příliš vysokými očekáváními, že by Saúdové a Rusko zvýšili těžbu ropy. Obě země nemají zájem na nízké ceně ropy.

Ropa bude brzy stát sto dolarů za barel a to kvůli narušení dodávek, které způsobuje americký prezident Donald Trump. Uvedl to íránský zástupce OPEC pro agenturu Reuters. Varoval před nadměrnými očekáváními, že Saúdové a Rusové zvýší výstup a tím sníží ceny.

Trump opakovaně obviňuje OPEC z toho, že žene ceny vzhůru a vyzval spojence Saúdskou Arábií, aby více těžila také kvůli americké ochraně před jejich hlavních nepřítelem Íránem.

Írán je zatím třetím největším producentem OPEC. Čelí americkým sankcím, což znamená, že jeho zákazníci snižují nákupy. Zástupce OPEC uvedl, že Trump měl očekávat, že když bude blokovat íránský přístup na trhy, pak skončí jako zajatec Ruska a Saúdské Arábie, které samy o sobě nemají zájem na nízkých cenách.

Uvedl také, že právě Trump ponese zodpovědnost za to, že spotřebitelé po celém svět budou platit víc, a to je cena 100 dolarů za barel teprve před námi.

Trump si zároveň stěžuje na OPEC, i když Saúdové přislíbili, že mohou kompenzovat výpadky Íránu a Venezuely. Kromě OPEC ale Američané zároveň tlačí na Evropany, aby přestali kupovat iránskou ropu.

Írán ohrozil, že by mohl zablokovat klíčovou cestu z Perského zálivu, tedy Hormuz, jako odvetu proti nepřátelským amerických akcím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.