Pomalý růst znamená, že Itálie říká ne snižování deficitu

Italská vláda nebude činit žádné kroky ke snížení deficitu státního rozpočtu. Důvodem je pomalý hospodářský růst země.

Řím chce větší flexibilitu u fiskálních cílů, píše deník Financial Times.

Italská euroskeptická vláda nebude podnikat v letošním roce žádná opatření ke snížení deficitu, protože ekonomika Itálie roste pomalu.

Ministr financí Giovanni Tria uvedl, že je možná „korekce směrem dolů“ z předpovězeného růstu 1,5 %, což znamená, že nebudou učiněna další opatření ke snižování deficitu. Itálie chce snižovat deficit a dluh, ale chce zároveň větší flexibilitu u fiskálních cílů.

Tria zdůraznil, že nechce zhoršovat strukturální deficit (tj. saldo rozpočtu, do kterého se nepočítá obsluha dluhu), a že snižování veřejného dluhu není ani tak vyvoláno závazky vůči EU, ale spíše vůči investorům. Deficit italského rozpočtu bude letos asi 1,7 % HDP, což se vejde do limitu 3 %. Poklesne také veřejný dluh Itálie, na 130,7 %.

Ministr financí byl druhým výběrem vládnoucích stran, protože Paolo Savona byl prezidentem odmítnut jako příliš velký euroskeptik. Tria se snaží nyní skloubit závazky stran s požadavky Bruselu.

Tria se snažil uklidnit trhy, které byly znepokojeny návrhy obou stran, Liga chce snížit daně na tzv. rovnou daň, zatímco Pět hvězd slíbilo štědré výdajové programy. Prozatím komentáře ministra financí vedly ke snížení výnosů z italských dluhopisů. Ty začaly růst po vzniku tzv. euroskeptické vlády a po obavách, že se tato vláda dostane na kolizní kurz s Bruselem. Největší test ale zažije Tria v říjnu, kdy bude předkládat italský rozpočet Evropské komisi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.