Severní Korea „váhá“ ohledně jaderného odzbrojení

Z Pchjongjangu zaznělo zcela odlišné vidění výsledků jednání s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem. Ten mluvil o pokroku ve všech klíčových bodech.

Severokorejská strana vyjádřila váhání ohledně svého jaderného odzbrojení, informovala v sobotu agentura Reuters. Tento výrok je v kontrastu se slovy amerického ministra zahraničí Mika Pompea, který po jednání v Pchjongjangu mluvil o „pokroku ve všech klíčových bodech.“

Pompeo strávil v Severní Koreji jeden a půl dne a projednával konkrétnější podobu denuklearizace Severní Koreji, její časový rozvrh a další detaily.

Podle vyjádření severokorejského ministerstva zahraničí byl ale výsledek „extrémně problematický“. Severokorejci obviňují Američany z požadování unilaterálního kompletní, ověřitelné a nevratné denuklearizae. Pchjongjang očekával, že USA přijdou s konstruktivní myšlenkou, která by něco dala také Pchjongjangu. Podle vyjádření Severní Koreje „…během rozhovoru na vysoké úrovni důvěra mezi Severní Koreou a USA čelí nebezpečné situaci, ve které naše rozhodnutí o denuklearizaci, které bylo pevné a vytrvalé, může polevit.“

Severní Korea by viděla jako nejrychlejší způsob, jak denuklearizovat, postupování onou stran ve fázích. V každé z fází by obě strany učinily konkrétní kroky.

Americké ministerstvo zahraničí na komentáře neodpovědělo, píše Reuters. Pompeo nicméně hovořil při svém odletu ze Severní Koreje, že byl dosažen pokrok ve všech klíčových bodech, včetně harmonogramu denuklearizaci, i když je třeba na věci ještě zapracovat. Pompeo se tentokrát nesetkal se severokorejským lídrem Kim Čong-inem.

Obě strany mají 12. července mít jednání o repatriaci amerických vojáků padlých v době korejské války v letech 1950 až 1953. Toto setkání se má konat na hranici mezi Severní a Jižní Koreji a má být pracovní s účastí představitelů amerického ministerstva obrany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.