Použije Čína americké dluhopisy, které drží jako zbraň? Spíše ne, míní Wall Street Journal

Čína vlastní 8 % amerického státního dluhu. Nicméně rychlé zbavení se dluhopisů by bylo pro čínskou ekonomiku příliš riskantní.

Rostoucí obchodní napětí vede k úvahám o černých scénářích. V jednom z nich se Čína zbavuje 1,18 bilionů dolarů v amerických dluhopisech. Noční můra spočívá v tom, že Čína vlastnící 8 % amerického veřejného dluhu, by mohla snížit cenu dluhopisů. To by znamenalo, že úroková sazba by šla rychle nahoru. Americké dluhopisy (Treasury) jsou základem pro srovnání sazeb pro hypotéky, úvěry pro firmy i spotřebitele. Mohly by tím celkově vzrůst náklady na půjčování. Kdyby se Čína rozhodla prodávat americké dluhopisy, pak by to bylo „vzájemně zaručené zničení“, tvrdí Wall Street Journal (vydání 28/06/2018).

Čína by tím znehodnotila zbytek dluhopisů, které má v držení. Navíc by to poškodilo i další čínskou držbu aktiv v dolarech – například korporátního dluhu, krok by mohl být i jinak kontraproduktivní. Donald Trump má na Čínu větší páku. Čína vyvezla do USA zboží v hodnotě 505 mld. dolarů, ale přivezla jen za 130 mld. dolarů a Trump má tím pádem větší množství možných cílů než Čína. Místo uvalování cel by tedy Čína měla sáhnout k jiným krokům, třeba k devalvaci yuanu. Prodej dluhopisů by šel proti těmto plánům. Čína roky používala dolary, které akumulovala díky přebytkům obchodu, k nákupu amerických dluhopisů, bylo to součástí strategie, jak zabránit zhodnocení yuanu. Znamená to, že čínské zboží je dostupné pro spotřebitele po celém světě. Ale prodat americké dluhopisy a akumulovat yuan by znamenalo zvýšit riziko, že yuan posílí, a čínské zboží zdraží, nastala by šoková vlna pro celou ekonomiku.

Volatilita by mohla být tak velká, že by ji ani čínská centrální banka nedokázala zadržet. Čína by prodejem dluhopisů navíc oslabila dolar, což by americké exporty zlevnilo.

Ekonomické odhady říkají, že i kdyby Čína prodala všechny své dluhopisy, tj. 1,18 bilionů dolarů plus to, co má v rezervách v zahraničí (tj. asi 100 mld. dolarů), výnos z desetiletých amerických dluhopisů by se zvýšil jen o 0,3 procentního bodu.

Čína může provést odvetu efektivněji, například zpřísněním regulace a zvýšenou inspekční činností amerických firem, které vyrábějí v Číně.

Rizikem prodeje dluhopisů se zabývalo také americké ministerstvo obrany a došlo k závěru, že to není pravděpodobný scénář. Čína by spíše chtěla, aby hodnota její měny byla stabilní. Slabší měna by sice podpořila export, ale zároveň by vedla k riziku kapitálového odlivu.

V letech 2014 a 2016 se snížily čínské devizové rezervy, protože investoři začali přesouvat kapitál mimo Čínu a centrální banka prodala asi 200 mld. amerických dluhopisů ze svých devizových rezerv, aby yuan podpořila.

Kdyby se Čína pustila do boje, je možné, že by tím ohrozila svou snahu o mezinárodní postavení yuanu jako globální rezervní měny. Krok by mohl poškodit důvěru investorů a nevnímali by měnu jako dlouhodobého uchovatele hodnoty.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.