Salvini chce alianci populistů a porazit Evropu elit

Volby do Evropského parlamentu v roce 2019 mají být příležitostí pro vznik nového spojenectví populistů v Evropské unii.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini řekl, že volby do Evropského parlamentu příští rok jsou dobrou příležitostí, jak vytvořit „mezinárodní alianci populistů“, aby byla zničena „Evropa elit“. Napsaly o tom minulý týden noviny Financial Times (vydání 02/07/2018). Salviniho strana Liga zažívá dobré období, daří se jí v průzkumech. Zároveň se Salvini ukázal být velmi disruptivním politikem – má zcela jiné názory na migraci, ekonomickou politiku i zahraniční věci.

Salvini řekl, že evropské volby příští rok budou referendem mezi Evropu elit, bank, financí, imigrace a prekarizované práce a Evropou lidu a práce. Salvini říká, že slovo populista je pro něj kompliment a že doufá, že vyhrají většinu.

Salvini má dobré vztahy například s Marine Le Penovou, či AfD z Německa. Deník uvádí, že má také vazby na stranu Jednotné Rusko či na Stevena Bannona, bývalého Trumpova poradce.

I když Salvini zmírnil své předchozí volání po odchodu Itálie z eurozóny, stále útočí na představitele EU za to, že rozhodují tak, že narušují zájmy italského lidu. Je to jistě předzvěst kampaně, míní Financial Times.

Salvinimu roste sebevědomí i z toho důvodu, že v některých průzkumech jeho strana Liga překonává i anti-establishmentové Hnutí pěti hvězd. Salvini uvedl, že „bude v Itálii vládnout dalších třicet let“, takže předvídá Lize dobrou budoucnost.

Není zatím jasné, jestli Pět hvězd, které je spojeno s britskou Stranou nezávislosti, bude kandidovat osamoceně, nebo si najde partnery.

Berlusconiho strana Forza Italia je součástí konzervativních sil. PD sice patří do socialistického tábora, ale někteří blízcí Mattea Renziho, bývalého premiéra, očekávají, že by se spojili s projektem Emmanuela Macrona.

Ilustrační obrázek: Autor – Pesidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68046608

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.