„Velmi produktivní“ nebo „politováníhodné“ rozhovory mezi USA a Severní Koreou

Výsledky jednání mezi USA a Severní Koreou o denuklearizaci jsou zcela jasně otázkou perspektivy. Každá strana mluví o jiných výsledcích.

O posledním vývoji v americko-severokorejských rozhovorech napsal redakční komentář deníku Asia Times. Deník si všímá odlišných vyjádření americké a severokorejské strany ohledně jaderného odzbrojení. Rozhovory se staly jasně „otázkou perspektivy“, píší Asie Times.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo shrnul skoro dvoudenní jednání v Severní Koreji jako „velmi produktivní“. Mluvčí severokorejského zamini ale říká, že rozhovory byly „politováníhodné“.

Americká strana zveřejnila jen velmi málo detailů o pokroku v rozhovorech výměnou za bezpečnostní garance od USA. Pompeo se vyjádřil v tom smyslu, že „zde jsou stále komplikované otázky“, ale že „jsme udělali pokrok ve všech klíčových otázkách, místy velký pokrok, místy je zde ještě dost práce“. Americký šéfdiplomat se tak vyjádřil po několikahodinovém jednání v Pchjongjangu.

Severokorejská strana několik hodin po americkém vyjádření se ale nechala slyšet: „Postoje a požadavky americké strany během jednání na vysoké úrovni nebyly ničím víc než politováníhodným.“

Tato jednání následují po historickém červnovém summitu v Singapuru, který přislíbil, že obě země budou pracovat na kompletním jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Výměnou měly být bezpečnostní záruky americké strany pro Severní Koreu.

Třetí návštěva Pompea v Severní Koreji se měla věnovat konkrétním krokům severokorejského odzbrojení. V praktickém smyslu se podařilo podle Pompeových slov dohodnout na tom, že se obě strany setkají 12. července v rámci pracovní skupiny, která se bude věnovat otázce repatriace padlých amerických vojáků z doby korejské války.

Ve srovnání s minulými pokusy o jaderné odzbrojení se tento poslední ukazuje jako, že jde „pozpátku“.  Než aby bylo setkání obou lídrů vyvrcholením diplomatických jednání, která mohou trvat roky, jejich krátké vyjádření po singapurském summitu označovalo teprve začátek diplomatického vyjednávání.

Pompeovi připadlo, aby se ujal vyjednávání o konkrétním programu odzbrojení. Nyní se snaží o to získat od Severní Koreje formální deklaraci o velikosti jaderného programu a také harmonogram odzbrojení pod mezinárodním dohledem.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.