Více ropy z Blízkého východu možná nebude stačit

I kdyby ropný kartel OPEC navýšil svojí produkci, nemusí to být dostačující. Drastické výpadky ropy nepůjde rychle nahradit.

Prezident Donald Trump tweetuje a obviňuje OPEC a Saúdy, ale ceny ropy udržují nahoře jiné faktory, napsaly noviny Wall Street Journal (vydání 02/07/2018).

Trump požádal Saúdskou Arábii o více ropy i vzhledem k americkému neklidu. Nadbytek ropy se může totiž velmi rychle změnit v deficit. Ale nárůst produkce na Blízkém východě nemusí stačit, aby zastavil vzestup cen ropy.

Některé země mají problémy s dodávkami, jako Kanada a Venezuela. K tomu je vysoká poptávka kvůli vysokému globálnímu růstu. Trh se tak stal „těsný“, poptávka je jen tak tak uspokojena nabídkou.

A ceny šly nahoru. Brent se blíží 80 dolarům za barel. Rovněž v USA rostou ceny benzínu, a to před listopadovými volbami. Trump z toho všeho viní OPEC a požádal Saúdy o navýšení těžby.

I kdyby snad kartel poslechl, nemusí být dost tzv. volné kapacity, aby rychle nahradil výpadky dodávek, především americké sankce drasticky zasáhnou íránskou produkci.

Minulé léto přitom byla tématem levná ropa, protože tři roky po sobě panoval přebytek nabídky. K tomu přispěla i americká těžba. Na začátku roku 2016 spadly ceny ropy pod 30 dolarů za barel. Jen zásah OPEC a jeho spojenců zvrátil tento trend. Ale nyní už jsou ceny tak vysoké, že hrozí poškození světové ekonomiky.

Není jasné, jak vyšší ceny ropy dopadnou na americkou ekonomiku, vzhledem k tomu, že sektor je důležitou součástí americké ekonomiky, nakonec to může vést ke zvýšení HDP.

Trump získal ujištění Saúdů o spolupráci. Írán je samozřejmě velmi nespokojen, protože vidí Trumpovu intervenci jako ohrožení svých zájmů.

Ale nejen USA žádali OPEC o uvolnění produkce. Také Čína a Indie, velcí spotřebitelé, se přidali. Trump tweetoval, že žádal Saúdskou Arábii o navýšení produkce, možná až o dva miliony barelů za den.

Jen minimum analytiků si ovšem myslí, že toto číslo je vůbec možné a že je zde dostatečná kapacita na kompenzaci výpadků dodávek.

Až začnou působit americké sankce na Írán, pak bude pryč z trhu až 900 000 barelů íránské ropy. To sníží íránský export ropy na polovinu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.