Černý červenec české demokracie?

Zdeněk Vopat komentuje rezignaci nově jmenované ministryně spravedlnosti a nápad, že by její resort dočasně vedl trestně stíhaný premiér.

V pondělí po 13 dnech v úřadě rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Stalo se tak  v důsledku její plagiátorské kauzy, kde existuje důvodné podezření, že značným způsobem opisovala ve svých dvou diplomových pracích. Premiér Babiš pak uvedl, že požádá prezidenta republiky, aby dočasně mohl vést ministerstvo spravedlnosti on sám. Při tom Andrej Babiš je v současnosti trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Je tak vrcholem absurdity, aby obviněný dohlížel na ministerstvo spravedlnosti. Možná, jakožto ministr spravedlnosti by Andrej Babiš mohl nakonec i navrhnout Miloši Zemanovi, aby zastavil jeho trestní stíhání, či jinak ovlivnit soudní řízení? V každém případě skutečnost, že obviněný Andrej Babiš má být zároveň ministrem spravedlnosti neposiluje důvěru českého občana, že Česká republika je právní stát.

Navíc zde vzniká nebezpečná situace kumulace moci, kdy finanční a mediální magnát je zároveň předsedou hnutí ANO, poslancem českého parlamentu, předsedou vlády, dočasně ministrem spravedlnosti a trestně stíhanou osobou. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček zase zastává funkci poslance a zároveň je místopředsedou vlády, ministrem vnitra a dočasně řídí ministerstvo zahraničí. Vláda ještě ani nepožádala o důvěru parlament České republiky a již 4 její ministerstva mají řídit dva lidé, z nichž jeden je ještě předsedou a druhý místopředsedou vlády.  V takovémto složení je velmi nepravděpodobné, že vláda může dlouhodobě efektivně plnit své úkoly. V brzké době se tak dají očekávat další personální změny na výše zmíněných ministerstvech. Dostáváme se tak do situace, kdy od voleb uplynulo již bez mála 9 měsíců a stále nemáme plně funkční vládu. I kdyby tedy současná vládní koalice vydržela celé volební období na uskutečnění jejího programu jí zbývá už asi jen 39 měsíců. Je otázkou, jak chce premiér Andrej Babiš naplnit vládní program, když za 9 měsíců nebyl schopen sestavit plně funkční kabinet.

Nejpalčivějším problémem je však očividný střet zájmů mezi trestně stíhaným Andrejem Babišem na straně jedné a předsedou vlády a dočasným ministrem spravedlnosti Andrejem Babišem na straně druhé. Dalším palčivým problémem je kumulace funkcí Andreje Babiše a Jana Hamáčka. Ať se v budoucnu stane cokoli, je možná červenec 2018 dalším milníkem, kdy postupně přestává být Česká republika právním a demokratickým státem.

Ovšem na straně druhé se není čeho se obávat, neboť současná vláda bude vládnout s tichou podporou KSČM a jak nás ujišťuje ústřední výbor této strany: „KSČM jde o budoucnost České republiky a důstojný život jejích obyvatel…. Nechceme však návrat zkorumpované pravice…“ Toto vyjádření Ústředního výboru KSČM může být českému občanovi útěchou. Vždyť přece komunisté budou stát na stráži a nedopustí, aby Andrej Babiš při dočasném řízení ministerstva spravedlnosti ovlivňoval svůj soudní proces.  Nebo to, aby kumulace moci vedla ke korupčnímu jednání. Ovšem existuje zde takový drobný problém, totiž, že zde existuje důvodná obava, že vzhledem k už zmíněným problémům vlády Andreje Babiše nám „zkorumpovaná pravice“ už 9 měsíců vládne.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.