Čína slíbila půjčky v hodnotě 20 miliard dolarů a dalších 100 milionů dolarů finanční pomoci Blízkému východu

Reuters. Čína půjčí 20 miliard dolarů na ekonomickou rekonstrukci Blízkého východu a k tomu poskytne 106 milionů dolarů finanční pomoci v rámci programu „ropa a plyn plus“, slíbil čínský prezident Si Ťin-pching v úterý.

Prezident Si obrátil pozornost na čínské aktivity na Blízkém východě, který je důležitou součástí projektu Nové Hedvábné stezky. Ta spojí Čínu se střední a jihovýchodní Asii. Podle čínského prezidenta je právě rozvoj klíčovou součástí řešení bezpečnostních problémů regionu.

Číny by měla nabídnout 15 milionů dolarů také Palestině v rámci ekonomické podpory rozvoje a vedle toho by měla poskytnout 91 milionů dolarů pro Jordánsko, Libanon, Sýrii a Jemen, dodal prezident Číny. Konsorcium čínských a arabských bank vytvoří zvláštní fond s 3 miliardami dolarů, ale spojení mezi bankovním konsorciem a rozvojovou pomocí a půjčkami nebylo ozřejměno.

Čína hrála v blízkovýchodní politice doposud tradičně malou roli, i když je tento region pro zemi klíčový z hlediska energetiky. Nyní se snaží angažovat v řešení regionálních sporů více. Peking trvá na to, že jeho rozvojová a finanční pomoc je součástí čínské politiky nevměšování se. Podobný hospodářský vzorec rozvoje a finančních zdrojů jako nástrojů k vyřešení politických, náboženských a kulturních napětí Čína realizuje v tuhém bezpečnostním režimu také v regionu Sin-ťiang, kde žije muslimská menšina. Tato politika má ale dost kritiků.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.