Čínský premiér v Německu. Čína hledá nové spojence

Předseda čínské vlády v Německu plédoval za větší spolupráci v oblasti hospodářství i investic. Problémem zůstává čínská otevřenost pro evropské firmy.

Jen krátce poté, co vstoupily v platnost americká cla a čínská odvetná cla, je na návštěvě v Německu čínský premiér. Hledá nové spojence, informuje ARD Tagesschau.

Návštěva Berlína se čínskému premiérovi Li Kche-čchiangovi hodí. I když to Peking oficiálně nepřizná, stát si dělá starost ohledně obchodní války.

Čína slibuje další reformy, čínský premiér to opakoval i na své návštěvě Bulharska. Další otevírání se má týkat jak zahraničních investic, tak i produktů.

V příspěvku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung také premiér plédoval za spolupráci a zdůrazňoval nutnost stejného zacházení s čínským i zahraničním zbožím.

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) se vyslovuje pro zintenzivnění rozhovorů na vládní úrovni mezi oběma zeměmi. Jsou podle předsedy komory nutné už jen kvůli změněné politice USA.

Námitky, které ale nevznáší jen Donald Trump, ovšem říkají, že Čína dělá opak toho, co říká. I zahraniční firmy tvrdí, že mají stále problémy s úřady, s cenzurovaným internetem, s vymáháním práva.

Tagesschau dále uvádí, že Čína se otevírá leda tak na papíře, či příliš pozdě. Čínské firmy – často to jsou státní podniky, už mají takové postavení, které zahraniční firmy nemohou dohnat.

Jenže na druhou stranu, navzdory slibům, obrovský čínský trh nabízí zahraničním firmám velké možnosti růstu. Od roku 2016 je právě Čína největším německým obchodním partnerem. Automobilky jako je Daimler, BMW či Volkswagen, ale i firmy střední velikosti, vytvářejí velkou část zisku právě v Číně.

Ilustrační obrázek: Autor – Elekes Andor – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64458977

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.