Rezignace ohrožují křehkou menšinovou vládu v Británii

AP. Rezignace ministra zahraničích věcí Borise Johnsona ohrožuje křehkou menšinovou vládu Theresy Mayové.  Johnson a také ministr pro Brexit David Davis rezignovali během pondělka. Johnson obvinil premiérku z toho, že se vzdala Evropské unii při vyjednávání.  Britský šéfdiplomat následoval Davise potom, co Mayová prosadila svoji podobu Brexitu, v podobě „měkkého“ odchodu z EU, který by zachoval blízké vazby Británie a EU v oblasti cel a také obchodu. Podle Davise se tak Británie vzdala svojí vyjednávací pozice „moc lehce“.

Johnson, který je polarizující figurou britské politiky, patří k zastáncům tvrdého Brexitu. Řada zastánců tvrdého Brexitu v britské Konzervativní straně by ho viděla ráda na postu premiéra. Poslední vývoj vyvolal velké pozdvižení mezi konzervativci v parlamentu. Konzervativní strana je ale ohledně Brexitu velmi rozdělená.

Mayová jmenovala svého blízkého spolupracovníka Jeremy Hunta na pozici ministra zahraničí. Hunt byl ministrem zdravotnictví a je zastáncem „měkkého“ Brexitu.

Opozice už situaci v kabinetě kritizovala ostře.  Jeremy Corbyn, předseda labouristů, řekl: „Jak můžeme mít jakoukoliv důvěru v to, že premiérka uzavře dobrou dohodu s 27 evropskými zeměmi, když se nedokáže dohodnout ani v rámci vlastního kabinetu?“

Zastánci Theresy Mayové se nyní obávají toho, že Johnsonova a Davisova rezignace nejsou poslední.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.