Ukrajina dostala ujištění, že Trump při jednání s Putinem její zájmy nezradí

V Kyjevě se obávají, že americký prezident na jednání s Vladimírem Putinem připraví Ukrajině „nepříjemné překvapení“.

Kyjev má obavy z nadcházejícího summitu mezi Donaldem Trumpem a Vladimírem Putinem v Helsinkách. Ukrajina ale dostala ujištění, že americký prezident nezradí její zájmy na prvním bilaterálním jednání s Putinem 16. července v Helsinkách.

Jenže, píše článek agentury Reuters, Trump je znám svojí spontánní a někdy chybnou diplomacií a Kyjev se bojí, co se bude dít za zavřenými dveřmi – Putin by se mohl pokusit získat uznání ruské anexe Krymu.

Oba lídři mají v Helsinkách jednat o celé řadě témat: kontrola nad zbrojením, Sýrie a americké ekonomické sankce.  Summit by se mohl pro Ukrajinu stát změnou ve hře. „Dostali jsme jasná ujištění od americké strany, že ukrajinské zájmy budou potvrzeny a chráněny“, řekl k tomu ukrajinský diplomat anonymně. „Je pro nás důležité, že se za našimi zády nevynoří nepěkné překvapení a (od americké strany) jsme dostali ujištění, že k tomu nedojde.“

Kyjev se na americkou diplomatickou a finanční pomoc spoléhá už od roku 2014, kdy došlo k anexi Krymu. Washington a Kyjev pak obviňují Rusko z toho, že posílá svoje vojáky na Donbas, na východní Ukrajině.

Ukrajinci jsou nervózní kvůli některým výrokům Donalda Trumpa, které zazněly během jeho prezidentské kampaně v roce 2016. Ukrajina dále pokračuje v bilaterální spolupráci s USA. Sankce proti Rusku byly posíleny, což vedlo k uvolnění obav, které se tak ukázaly být předčasné.

Trumpova administrativa nejen posílila sankce proti Rusku, ale také poskytla Ukrajině vojenskou pomoc, kterou Obama odmítal. Jakýkoliv ústupek Trumpa Putinovi by navíc vzbudil zřejmě odpor v americkém Kongresu.

Jenže pak je tu Trumpova nepředvídatelnost, která Kyjev znervózňuje. V červnu se Trump vyjádřil na otázku o uznání Krymu jako součásti Ruska: „Uvidíme.“ Mluvčí Bílého domu pak dovysvětlil, že USA Krym neuznají.

Podle slov prominentního ukrajinského poslance Antona Gerašenka by ústupky USA Putinovi velmi poškodily USA. „Ukrajina je tak či onak spojenec USA“, řekl a dodal, že prezident Obama Ukrajinu neubránil a nechal Krym Rusku.

Summit s Putinem bude následovat po problematickém summitu NATO v Bruselu, kde se Trump bude snažit tlačit spojence ke zvýšení vojenských výdajů. V Německu se poslanci a odborníci na bezpečnost obávají, že by Trump mohl na summitu přijmout rozhodnutí bez konzultací se spojenci v NATO. Ukrajina není člen NATO.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.