EU: přichází dohoda o volném obchodu s Japonskem

Dohoda, která má být signálem pro prezidenta Donalda Trumpa, není rozhodně bez problémů: například v oblasti zásobování vodou či práv spotřebitele.

Země EU kývly na dlouho plánovanou dohodu o zóně volného obchodu s Japonskem. Nicméně se objevily obavy ohledně dopadů dohody na zásobování vodou, informovala zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Smlouva o zóně volného obchodu s Japonskem bude podepsána příští týden na summitu EU – Japonsko v Bruselu. Vyjednávání byla uzavřena již minulý prosinec. Dohoda by měla vstoupit v platnost na podzim roku 2019.

Dohoda o volném obchodu bude největší, kterou EU kdy uzavřela. Budou odbourána cla a obchodní překážky za účelem ekonomického růstu a nových pracovních míst. Japonsko je po USA a Číně stále třetí největší ekonomikou světa a je tím pádem i zajímavým odbytovým trhem pro evropské firmy. A spolu mají EU a Japonsko více než 600 milionů obyvatel.

Proti dohodě protestují ekologové a také ochránci práv spotřebitele. Obávají se, že tzv. JEFTA, což je neoficiální zkratka dohody, by mohla narušit evropské standardy. A varují také před negativními dopady na rozvojové země, které by mohly utrpět škody kvůli zesílené konkurenci nové obchodní zóny.

EU odmítla jako neodůvodněné obavy, že by dohoda mohla vést k vyšším cenám pitné vody. Komise uvedla, že dohoda mezi EU a Japonskem nemá vést k deregulaci a privatizaci veřejných služeb, jako je vodní zásobování. Přednostní právo úřadu nechat veřejné služby ve veřejné vlastnictví bude zachováno a žádná vláda nebude nucena k privatizaci či deregulaci veřejných služeb, ať už na národní, nebo lokální úrovni.

Dohoda má být také signálem pro prezidenta Donalda Trumpa. EU chtěla uzavřít s USA dohodu TTIP, ale od doby nástupu Trumpa je dohoda u ledu. Trump je kritikem dohod o volném obchodu, protože podle jeho názoru poškozují americkou ekonomiku.

Japonsko zase plánovalo uzavřít dohodu TPP, rovněž s USA a dalšími zeměmi, tzv. Transpacifické partnerství. I z tohoto Trump vycouval. Tato dohoda byla následně uzavřena bez USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.