Neohrožený Salvini je hrozbou pro Brusel

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ohrožuje EU. Je první z italských politiků, který nemá emoční potřebu být zadobře s Davosem nebo Bruselem.

Wolfgang Münchau píše pro noviny Financial Times (02/07/2019) o silách, které hrozí zničit EU v současné podobě. EU čelím dvěma existenčním hrozbám. Jednou je Donald Trump, druhou Matteo Salvini.

Trump to je jasná hrozba – přímá, brutální. Cla na evropská auta asi budou realizována. EU bude platit cenu za to, že je příliš závislá na USA, které absorbují její exportní přebytky a za to, že USA zaručují její externí bezpečnost.

Ale hrozba ze strany Salviniho je možná ještě mocnější, i když ne tak přímá. Jakmile se stal členem italské vládní koalice, učinil dvě mazaná rozhodnutí. První: přestal hovořit o odchodu Itálie z eura. Druhá je, že použil svou roli ministra vnitra s děsivým úspěchem.

Itálie hraje hru „hodný policajt, zlý policajt“, myslí si Münchau. Salvini je ten zlý, dobrý je premiér Guiseppe Conte. Dostal špatnou dohodu o migraci, která má jen málo opatření z těch, které požadoval. EU se zavázala k táborům ve svých hranicích a k větší ochraně periferie. A lodě neziskových organizací to budou mít těžší s vyzvedáváním uprchlíků. Ale Conte nic nepořídil s italským požadavkem na reformu Dublinského systému. Tento totiž aktuálně klade hlavní břemeno na země, kam uprchlík dorazí jako první, tj. na Itálii.

Salvini výsledek summitu přijal se skepticismem, není divu. Krize není za námi. Všechna těžká rozhodnutí ohledně imigrace musí být teprve přijata. Pro populisty je to úrodná půda. Jeden z důvodů, píše Münchau, proč řecké povstání proti establishmentu EU selhalo, spočíval v nedostatku spojenců. To pravicoví populisté mají jinou strategii, myslí si Münchau.

Pracují zevnitř, tvoří spojenectví. Chtějí převzít instituce EU, píše komentátor, a zničit EU zevnitř. Salvini se dívá na eurovolby příští rok a jeho šance nejsou malé.

Je možné, že středové strany budou smeteny. Jednak to může být prý evropská liberální skupina, kterou povede Emmanuel Macron. A druhá bude skupina nacionalistů a populisté, která si jistě najde cestu, jak využít svůj vliv.

Často se říká, že populisté v Itálii, Bavorsku a Rakousku mají nekompatibilní zájmy. Němci chtějí poslat uprchlíky zpět do Itálie, Italové chtějí své poslat do Německa a Rakousko nechce, aby jeho územím uprchlíci procházeli, a to v žádném směru. Ale tyto rozdíly, varuje Münchau, jsou rozdíly v zájmech a uniká jim, že populisty spojuje touha znovu dát politiku na národní úroveň. Může se to stát dvěma způsoby.

Jednak mohou vyhrát evropské volby a pak budou mít co mluvit do příštího předsedy Komise. Nebo budou centristé kapitulovat a souhlasit s částečným návratem na národní úroveň u imigrační politiky, se všemi negativními vlivy, které by to mělo na otevřené hranice. I když by společná migrační politika byla nejlepším řešením, je to řešení nejméně pravděpodobné, varuje Münchau.

Itálie se stane za Salviniho bezesporu asertivnější i v jiných oblastech. Vyzve i francouzsko-německou dominanci.

Dříve se Itálie bála izolace, což znamenalo, že často souhlasila s legislativou, která byla proti jejím národním zájmům. Například toto sebeobětování vidíme u Evropského stabilizačního mechanismu či u bank.

Salviniho hrozba vůči EU je tak mocná, protože on se nebojí. Je první z moderních italských politiků, který nemá emoční potřebu mít kámoše v Davosu či Bruselu. Zkušení lídři EU si můžou poradit s nezkušeným Contem, ale politická realita je, že Salvini koalici zruší, kdykoliv bude chtít.

Münchau se domnívá, že zřejmě počká do eurovoleb příští rok.

Je potřeba si uvědomit, že Itálie je tou zemí, kde se spojují dvě krize EU – eurozóny a imigrace. Většina Italů stále EU podporuje, ale euroskepticismus roste. EU musí vyřešit oba dva problémy, v reálu, nejen na papíře.

A problém EU je, že její stabilita závisí na rozmarech Salviniho a na tom, že by se Trump nikdy nedostal k moci. Je zde riziko, že se stane Výmarskou republikou našich časů – takovou konstrukcí, která se hodí jen pro umírněné politické klima, uzavírá komentátor FT.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Lega Salvini Premier – https://www.youtube.com/watch?v=o9GTHvi_qkk (57m42s), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67673737

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.