Summit NATO: 2% fetiš

2 % HDP na obranu je požadavek amerického prezidenta na spojence. Německo tohoto čísla ale až do roku 2024 nedosáhne. Argumentuje, že toto číslo není všechno.

Americký prezident Donald Trump už dlouho požaduje navýšení výdajů na obranu. Ale experti říkají, že cíl dvou procent je jen politický fetiš bez vypovídací hodnoty, píše německá  zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Při setkání s novináři se německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová snažila ukázat, že Německo dělá pro NATO hodně, má druhé největší jednotky v Afghánistánu a má vedoucí roli v Pobaltí. Dívat se jen na výdaje je příliš krátkozraké.

Německá ministryně obrany to nemá lehké, protože Trump požaduje vehementně navýšení výdajů na obranu. A na tapetě je hlavně Německo. Očekává se řada ostrých slov především s pohledem na ona magická dvě procenta, která reprezentují závazek členských zemí – 2 % HDP má jít na obranu.

Německo tohoto čísla hned tak nedosáhne, plánuje se 1,5 % do roku 2024. Kdyby se tam Německo chtělo dostat, pak by musely výdaje vzrůst každý rok o 6,8 mld. euro, v roce 2024 by Německo vydávalo asi 85 mld. euro na obranu, což by bylo navýšení o 129 %.

Politicky se to s SPD prosadit nedá. A stejně tak je těžké utratit smysluplně tolik peněz za obranu. Rychleji by šlo posílení infrastruktury, od mostů, silnic a železnic, protože tu používá i armáda. Toto propaguje například generál Ben Hodges. Tato opatření by se započítala do výdajů na obranu a pak by byl cíl dvou procent poněkud blíže.

Na USA asi tohle dojem neudělá. Von der Leyenová má ale pravdu, když říká, že ona dvě procenta nemohou být jediným měřítkem. Vždyť i experti v tom vidí určitý politický fetiš bez vypovídací hodnoty.

Kathleen Hicksová z Centra strategických a mezinárodních studií říká, že koncentrace na takový cíl je neefektivní, je potřeba se zaobírat tím, do jaké oblasti by spojenci měli vydávat více a jakou kvalitu by investice měly mít. Důležitá je například technická spolupráce mezi různými členy NATO. Například v oblasti sjednocení zbrojení v pořízení stejných tanků, synergické efekty se mohou objevit u údržby o obstarání náhradních dílů.

Kromě toho, že se může jednat o nevhodný cíl, je tu ještě jeden – 20 %. Právě 20 % z celkového rozpočtu na obranu by mělo jít na vojenské vybavení. V Německu je to 14 %, protože lví podíl jsou výdaje na personál. Přitom z hlediska úrovně vybavení by Německo potřebovalo především investice do techniky. Co se leteckých sil týká, jsou prý „technicky na dně.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.