USA jsou připraveny kvůli Íránu sankcionovat evropské firmy

Bílý dům s žádnými výjimkami pro evropské firmy v případě sankcí proti Íránu nepočítá. Pokud firmy z Evropy budou dále s Íránem obchodovat, pocítí tlak sankcí.

Prezident Donald Trump varoval evropské firmy, že budou pod tlakem sankcí, pokud poruší americké restrikce a budou obchodovat s Íránem, napsaly minulý týden Financial Times (vydání 02/07/2018). Americký prezident zdůraznil, že evropské firmy žádnou výjimku nedostanou.

Tři evropští signatáři jaderné dohody s Íránem – tedy Německo, Francie a Velká Británie, žádaly o výjimky, protože chtějí dohodu zachránit. Jak americkému ministru financí Stevu Mnuchinovi, tak ministru zahraničí Miku Pompeovi, napsali, že jaderná dohoda s Íránem je nejlepším způsobem, jak zabránit jadernému Íránu a že vůči této dohodě není žádná důvěryhodná alternativa.

Trump ale nenaznačuje, že by ze svého kurzu chtěl ustoupit. Má okolo sebe samé jestřáby vůči Íránu, jak Pompea, tak poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Odmítnutí výjimky pro evropské země je dalším zdrojem napětí mezi USA a EU. Za Trumpa se transatlantické vztahy silně zhoršily, jak kvůli obchodu, tak kvůli výdajům na zbrojení. Trump navíc spojence rozčílil i tím, že chtěl do G7 znovu přizvat Rusko.

Trump krátce před summitem NATO v Bruselu transatlantické vztahy znovu kritizoval, když uvedl, že „my jsme v NATO utratili jmění, abychom je chránili“. Spojenci se zejména obávají budoucnosti NATO, protože jen krátce po summitu se Trump sejde s ruským prezidentem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.