Trump na summitu NATO: Německo je v zajetí Ruska

Ostrými slovy se Donald Trum vyjádřil na adresu Německa a jeho spolupráce s Ruskem na plynovodu Severní proud 2.

Donald Trump kritizuje Německo za to, že kupuje ruský plyn. Tvrdí, že USA brání Evropu proti Rusku, ale Evropané nezvyšují dostatečně výdaje na obranu.

Trump se postaral o rozruch hned na začátku summitu, kdy obvinil Německo z toho, že je „v zajetí“ Ruska. Trump se chystal evropské zástupce tlačit k vyšším vojenským výdajům.

Trump veřejně vybuchnul, když generálnímu tajemníkovi NATO Stolternbergovi řekl, že je chyba, že Německo podporuje Nord Stream 2, zatímco neplní výdaje NATO na obranu, které jsou určené na ochranu Evropy před Ruskem.

I když na místě byli novináři, Trump si nebral servítky a uvedl, že „my máme za úkol chránit země proti Rusku a Německo si klidně platí miliardy a miliardy dolarů každý rok Rusku“.

Rychle reagovala německá ministryně obrany, která se hájila tím, že s Ruskem je řada problémů, ale je potřeba udržovat komunikaci mezi zeměmi a aliancemi a oponenty.

Napětí v NATO už je takhle velké kvůli Trumpovým požadavkům na zvýšení výdajů na zbrojení, aby se ulevilo americkým daňovým poplatníkům a také kvůli jeho nacionalistickým postojům, které ohrožují ekonomický růst v Evropě. Jeho poslední poznámky pak dále vyvolají znepokojení ohledně role USA.

Po dvoudenním summitu v Bruselu se Trump v Helsinkách v pondělí setká s Vladimírem Putinem.

Americký prezident uvedl, že Německo zavřelo uhelné a jaderné elektrárny z ekologických důvodů a tím si zvýšilo závislost – podobně jako zbytek Evropy, na ruském plynu.

Německá kancléřka Merkelová se s Trumpem na summitu sejde. Ona sama Nord Stream 2 podporuje, i když ho kritizují i jiné vlády, ne jen americká. Německo ale trvá na tom, že jde o soukromý projekt, bez účasti veřejných peněz.

Trump přímo řekl: „My chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyhle země. A pak hromada těchto zemí udělá dohodu o plynovodu s Ruskem a zaplatí mu miliardy dolarů. Myslím, že to je velice nevhodné.“

A pokračoval: „Když se podíváte na Německo, tak je v zajetí Ruska. Zavřeli si uhelné elektrárny, zavřeli si jaderné elektrárny, dostávají tolik ropy a plynu z Ruska. Myslím, že na tohle se NATO musí podívat. Je to velmi nevhodné.“

Statistická data ukazují, že asi 35 % německých dovozů ropy a plynu pochází z Ruska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.