V éře Trumpa a Putina to má Evropa ohledně plynu těžké

Do popředí se dostávají bezpečnostní otázky dodávek zemního plynu do Evropy a spolu s nimi geopolitické napětí.

Bloomberg uvádí, že region potřebuje dovozy zemního plynu, aby vyrovnal klesající těžbu. Do bitvy jde LNG a ruský plyn – a geopolitické napětí k tomu.

Klesající produkce zemního plynu znamená, že Evropa potřebuje import. V dobách politické nejistoty musí kontinent učinit několik těžkých rozhodnutí.

Do roku 2040 importy vzrostou o 20 %, tvrdí IEA. Hlavním dodavatel je dlouhodobě Rusko, ale jsou i rivalové s velkými zásobami plynu a vývozy zkapalněného zemního plynu, tedy USA a Katar.

Pro Evropu je to jak riziko, tak příležitost. Ceny mohou jít dolů, ale geopolitika je ožehavá věc v časech Trumpa a Putina, myslí si článek agentury Bloomberg.

Takže výsledek je, že v popředí úvah bude bezpečnost dodávek.

Evropské země měly spory s Ruskem ohledně cen a byly tu také výpadky. Začínající obchodní válka s USA kvůli Trumpovým rozhodnutím vztah mezi USA a EU komplikuje. A Katar podléhá antitrustovému vyšetřování.

Americké firmy se chystají přímo vlétnout do konkurenčního boje. USA se staly čistým exportérem zemního plynu poprvé od 80. let. První exportní terminál byl otevřen také na východním pobřeží, tedy blíže k evropským zákazníkům. A plánují se další čtyři termíny do roku 2020, což by z USA učinilo třetího největšího vývozce zkapalnělého zemního plynu po Kataru a Austrálii.

Do toho ovšem vstupují obavy z možné obchodní války. Je tu ocel a hliník a také odveta EU. Zatím není ovlivněn zemní plyn, ale politické napětí by jeho dodávkám moc neprospělo.

Evropa potřebuje dovoz plynu, protože Nizozemsko snižuje produkci z pole Groningen, které je největší v Evropě, aby omezilo škody z možných zemětřesení.

Řada zemí především východní Evropy, píše Bloomberg, by ráda měla alternativu k ruskému plynu. Plynové dodávky byly přerušeny v letech 2006 a 2009 ve sporu mezi Ukrajinou a Ruskem. Litva a Polsko postavily terminály na dovoz LNG.

Evropský nárůst poptávky po plynu je překvapivý. Gazprom dodává asi 35 % plynu, který směřuje do Evropy a chce si zachovat svůj podíl na trhu. Podíl Ruska by dokonce mohl vzrůst až na 45 % a výš, protože země prosazuje projekt Severní proud 2.

Pro Rusko jsou exporty plynu důležitou položkou rozpočtu, Evropa je největší zákazník, takže země bude jistě chránit své zájmy a projektovat nové plynovody.

Pokud se budou brát do úvahy ekonomické aspekty, pak bude plyn z ruského plynovodu vždy levnější než LNG z USA. Aktuálně je americká cena 7 dolarů za milion BTU, zatímco Gazprom dodává za 6,30 dolarů za BTU.

Rusové pak, říkají někteří analytici, nemusí bojovat o tržní podíl, prostě ho přirozeně zvýší.

Ale i tak klesající nabídka z Evropy vytváří možnosti pro rivaly. LNG tvoří zatím jen 10 % dodávek zemního plynu do Evropy, ale některé odhady říkají, že to do roku 2020 může být až 25 %.

USA z hlediska nákladů na LNG patří spíše k těm levnějším dodavatelům. Je možné, že budou získávat větší podíl na trzích, včetně evropských. Jenže jak Evropa zajistí, že bude mít dost dodávek z tankerů, když ceny LNG jsou jinde podstatně vyšší?

LNG je flexibilní a je možné se s tím dostat kamkoliv. Což je pro Evropu jak přínos, tak riziko – tedy v oblasti bezpečnosti dodávek. Terminály v Evropě mohou mít plyn z celého světa, ale není tu žádná záruka, že tanker přijede zrovna, když bude studená zima.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.