Zpětný odkup akcií amerických firem trhá rekordy

Výhody z daňových úlev prezidenta Trumpa skončí především v kapsách vysokých manažerů a investorů.

Zpětný odkup akcií amerických firem trhá rekordy. Ukazuje se tím, jak vedení firem využívá snížení daní Trumpovou administrativou, uvádějí Financial Times.

TrimTabs, který zkoumá investice, uvedl pro II. kvartál tohoto roku, že zpětný odkup akcií ve výši 437 mld. dolarů překonal i dobré předchozí čtvrtletí.

TrimTabs z toho vyvozuje, že prospěch ze snížení daní provedené Trumpem skončí u investorů, nebo u vysokých manažerů. Naopak, velmi skrovně si polepší zaměstnanci, uvádí TrimTabs. Podle jejich propočtů by z tak vysokého čísla zpětného odkupu akcií mohlo profitovat 6,8 milionů zaměstnanců, kteří by mohli dostat navíc 1 000 dolarů, a to každý den.

Investory zajímá poměr mezi zpětným odkupem a mezi výdaji na kapitálové statky. I když jsou výdaje na kapitálové statky velké, přeci jen více zdrojů šlo do zpětného odkupu akcií. Růst kapitálových výdajů hraje při americkém oživení klíčovou roli a jeho síla naznačuje, že by pozitivní cyklus mohl trvat déle a mít dobrou odolnost.

Dobrá očekávání ale kazí obavy z obchodních válek. Očekávání budoucích kapitálových investic se totiž snížila.

TrimTabs uvedl, že ve II. čtvrtletí zpětné nákupy akcií překračující jednu miliardu dolarů ohlásilo 63 firem. První na seznamu je Apple s rekordními 100 mld. dolarů. A samozřejmě nechybí velké banky, jako je Wells Fargo, JP Morgan Chase a Bank of America, které již oznámily, že chtějí odkoupit zpět své akcie za nejméně 20 mld. dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.