Po summitu NATO: Trump hovoří o svém vítězství

Spojenci USA zvýšili pod tlakem svoje závazky na zbrojení. Trump považuje americký podíl za nespravedlivý.

Americký prezident Trump bere summit NATO jako své osobní vítězství. Tvrdí, že spojenci zvýšily své závazky na výdaje na zbrojení poté, co vyprovokoval krizové sezení s evropskými lídry.

Prezident byl citován: „Řekl jsem jim, že budou hodně nešťastní, jestli nedodrží své závazky“. Dodal také, že rozhovory skončily nakonec dobře, i když to „chvílemi bylo trošku tvrdé“.

Úředníci uvedli, že Trump vyvolal šok i porušením diplomatického protokolu, protože oslovil kancléřku křestním jménem a uvedl: Angelo, s tím musíš něco udělat.

Trump byl tázán, zda uvažuje o tom, že by z aliance odešel. Uvedl, že si myslí, že by to mohl udělat bez souhlasu Kongresu, ale to není nutné.

Místo toho řekl, že všech 28 spojenců souhlasilo se zvýšením vojenských výdajů rychleji, aby byl splněn cíl NATO ve výši 2 % HDP. Současný závazek hovoří o dosažení 2 % do roku 2024.

Trump znovu zdůraznil, že rozpočet NATO byl vůči USA nespravedlivý, ale nyní si je jistý, že už spravedlivý bude. Spojenci budou zvyšovat výdaje o 33 mld. dolarů a výš. Také ale řekl, že on si myslí, že ta správná úroveň výdajů je 4 % HDP, tedy zhruba na úrovni USA.

Na konci Trump ještě řekl, že nyní máme velmi silné NATO, silnější než před dvěma dny. A k tomu ještě doplnil, že „generální tajemník aliance Stoltenberg dává celou zásluhu nám – myslím tím mě, v tomto případě celou zásluhu. Protože to já jsem řekl, že je to nefér.“

Merkelová reagovala tím, že „summit byl velmi intenzivní“.

Přestože se po snídani ve středu situace poněkud uklidnila tím, že se hovořilo o operacích mimo Evropu, druhý den se Trump zase vrátil ke svým požadavkům, aby země utrácely víc a to ihned. Zdroj pro Reuters uvedl, že Trumpova řeč byla tvrdá a že nejsilněji mířil na Německo i tím, že kancléřce řekl „ty Angelo“.

Trump si za cíle své kritiky vybral Merkelovou, španělského premiéra Sancheze a premiéra Belgie Michela.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.