Trump je pro alianci riziko

Americký prezident dal na summitu znovu jasně najevo, že nezná spojence, jen obchodní partnery.

Trump znovu ukazuje svou demoliční roli, píše pro ARD Tagesschau Kai Küstner. Je na nejlepší cestě rozvrátit i NATO.

Jeho tiráda nenávisti byl tedy ten nejhorší možný začátek, jak pro NATO, tak pro Německo. Evropa i svět jsou zase o něco méně jistí. Trump se tentokrát nijak nezdržoval, vztekle tweetoval už cestou na summit, a hned u snídaně se pustil jak do generálního tajemníka, tak především do Německa, které je prý zemí „zcela kontrolovanou Ruskem“. Je to i kvůli plynovodu Nord Stream 2.

Ten stejný Trump ovšem pak po osobním hovoru s Merkelovou tvrdil, jak skvěle si rozumějí. A pak znovu tweetoval a opět kritiku Německa.

Nenávistná tiráda, stěžuje si Küstner, na Německo je klasický Trump – smíchá dohromady jablka a hrušky a vyjde z toho „zlé Německo“, nebo „zlá Evropa“.

Trump se rozčiluje, že Němci se svou exportní silou prý „podvádějí“ a smějí se mu do obličeje, když on vydává tolik peněz na jejich ochranu. A pak do toho všeho ještě Trump zamíchá Nord Stream 2. Jenže strhnout NATO do propasti, varuje Küstner, to je pro Evropu velké riziko.

Americký prezident tím stále jasněji dává najevo, že on nezná spojence, jen „obchodní vztahy“. A v tomto ohledu se pro něj Evropané už stali rivaly. Jenže když se ještě ukazuje, že NATO je jen klub hádajících se kohoutů na jednom smetišti, pak je to veliká škoda, která byla takto napáchána. To už je možné říct teď.

Jako tomu často bývá, Trumpova kritika má v sobě zrníčko pravdy. Je možné se jistě bavit o tom, navrhuje Küstner, aby Evropané už ve vlastním zájmu vydávali víc na obranu. A i jiné země varují před tím, že Německo se stává kvůli Nord Streamu 2 závislejším na Rusku. Ale jen Trump z toho udělá nesmysl, jako že Německo je zcela pod kontrolou Ruska.

Trumpovi se tak podařil manévr na odlákání pozornosti, protože on sám je obviňován z toho, že se orientuje spíše na ruského prezidenta, než na své nejbližší spojence. A může Evropany rozdělit, protože někteří v EU jeho kritiku Nord Streamu 2 sdílejí.

Pro Německo, Evropu a NATO to bohužel znamená, že tato Trumpova návštěva ukázala, že je pro ně svět zase o něco méně jistý, zakončuje Küstner.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.