Vydání Puigdemonta je přípustné

Bývalý katalánský premiér může být vydán z Německa do Španělska. Ne za vzpouru, ale za zpronevěru.

Vrchní soud ve Šlesvicku povolil vydání katalánského vůdce Puigdemonta kvůli obvinění ze zpronevěry. Naopak vydání kvůli vzpouře není přípustné.

Katalánský vůdce Carles Puigdemont může být vydán z Německa do Španělska. Vydání vzhledem k obvinění ze zpronevěry veřejných peněz je možné. Nepřípustné je ovšem vydání kvůli obvinění ze vzpoury.

Puigdemont se pohybuje na svobodě, soud nevidí nebezpečí toho, že by mohl uprchnout. Vydání musí být ještě povoleno generálním státním zastupitelstvem.

Vše se točí kolem referenda za nezávislost, které se odehrálo 27. října. Puigdemont ho nechal proběhnout, i když ho centrální vláda a soudy považovaly za protiústavní. Došlo k potyčkám proti španělským policistům.

Referendum stálo 1,6 milionů eur. Proto je Puigdemont obviněn ze vzpoury a zpronevěry veřejných prostředků. Puigdemontovi obhájci zdůraznili, že dle rozhodnutí vrchního soudu ve Šlesvicku není možné jeho trestní stíhání kvůli vzpouře.

Puigdemont byl zadržen na severu Německa, když cestoval z Dánska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.