Americký průmysl má už teď problém kvůli obchodním sporům

Americká obchodní komora cla kritizuje. Výrobci mají obavy z nejistoty a zvyšování nákladů, proto méně investují a nenajímají nové lidi.

Zpracovatelé si stěžují na rostoucí náklady, píše deník Financial Times.

Americký zpracovatelský průmysl má již teď problémy kvůli Trumpově obchodní politice. Američtí zpracovatelé si stěžují jednak na vyšší náklady u oceli a hliníku. Ale ve hře je také nejistota, bojí se, že budou v rámci odvetných opatření odříznuti od důležitých trhů, nechtějí proto plánovat velké investice a najímat lidi.

Jinak by prý ekonomická situace byla velice dobrá, ale obavy z cel zachvacují celé odvětví, uvádí FT.

Průzkumy v odvětvích ukazují, že zpracovatelé čelí vyšším nákladům a problémům při zajištění dílů. Jako významnou obavu citují právě cla, i když některá opatření ještě ani nejsou v běhu.

Kanada i EU už předložily svá odvetná opatření, a to je ve hře ještě další eskalace s Čínou. Americká obchodní komora vydala varování před eskalací cel, která povede jen k obchodní válce a bude mít za následek recesi americké ekonomiky a ztrátu pracovní míst. Americká obchodní komora je velkým kritikem cel.

Celková nervozita z toho, kdy udeří konkrétní odvetná opatření, mohou mít všeobecné negativní dopady na americkou ekonomiku.

Kromě oceli a hliníku, je příkladem firma Gradall Industries, která dováží odlitky z Číny. Na ty ale dopadne clo ve výši 25 %. Gradall nemá žádného dodavatele mimo Čínu, a navíc své výrobky pak zpět exportuje do Číny. Bude tak konkurenčně velice znevýhodněn.

Nejen této firmě dělá starost nepředvídatelnost vlády. Uvádějí, že musejí plánovat minimálně 18 měsíců dopředu. A když to nejde, pak to odnesou investice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.