Mezinárodní energetická agentura varuje: kapacita těžby ropy je na hraně

Agentura podpořila zvýšení těžby ropy vzhledem k patrným ztrátám její těžby. Cena ropy je znovu na 75 dolarech.

Opětovné navyšování cen ropy podpořila také IEA, která varovala, že světový polštář ropné nabídky „je napnutý k prasknutí“, protože jsou patrné velké ztráty produkce.

Brent se znovu vrátil k 75 dolarům za barel. Varování z Mezinárodní energetické agentury pomohlo znovu ceny navýšit, ty totiž předtím poklesly, když Libye oznámila návrat k těžbě.

Libyjská národní ropná společnost uvedla, že čtyři ropné exportní terminály se budou znovu otevírat. Znamená to, že na mezinárodní trhy se vrátí až 850 000 barelů ropy za den, a to kvalitní surové ropy.

Rostoucí obchodní napětí mezi Čínou a USA mělo rovněž vliv na pokles cen ropy, protože se tím zvětšuje pravděpodobnost ekonomické recese i nižší spotřeby energií a to zejména na rozvíjejících se trzích.

Pak se ovšem nálada změnila právě kvůli IEA, která připomněla, že existuje obrovské množství narušení těžby, které tlačí na globální ropnou nabídku.

IEA ve svém měsíční zprávě přímo uvedla, že „rostoucí produkce z Perského zálivu a z Ruska je sice vítaná, ale jde na vrub polštáře světové volné kapacity, která je tím pádem napnuta k prasknutí“. Tato zranitelnost podpírá ceny ropy a zřejmě tomu tak bude i nadále.

Ceny se odrazily vzhůru také kvůli tomu, že americké zásoby surové ropy spadly o 13 milionů barelů, což je nejvíce za dva roky, takže celkové zásoby jsou na nejnižší úrovni od února 2015. Dodávky do USA jsou omezeny i tím, že aktuálně nedochází k dodávkám kanadské ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.