Vydání Puidgemonta: německý rozsudek je problém pro španělskou justici

Separatistický vůdce Carles Puigdemont může být postaven před španělský soud. Jenže jen kvůli zpronevěře, ne kvůli vzpouře. Což pro Španělsko představuje dilema.

Premiér Španělska Pedro Sánchez dostal zprávu o Puigdemontovi v Bruselu. Tam se potýkal s rebelem jiného typu, americkým prezidentem. Ale hlavní rebel zůstává Carles Puigdemont. Zatím se zmohl jen na suchý komentář: právní rozhodnutí se mají hodnotit, jen respektovat.

Pro Sáncheze je důležité, aby byli žalovaní popohnáni k zodpovědnosti za své činy.

Jenže není jasné, zda se tak opravdu stane. Hlavním bodem je pořád vzpoura. Vzpoura je v německém právu zhruba velezrada. Ve Španělsku za ní hrozí třicet let vězí. Ale němečtí soudci tuto část obviněn neakceptovali. A systém evropského zatykače funguje tak, že Puigdemont tedy nemůže být ze vzpoury v Německu obviněn.

Rozhodnutí ze Šlesvicko-Holštýnska je tvrdou ranou pro španělské vyšetřovatele. Naopak, katalánští separatisté jsou nadšeni. Katalánský předseda vlády Torra to komentoval tak, že skončila pohádka, v níž se španělský stát snažil za každou snahu dokázat, že došlo ke vzpouře.

Předpokladem pro vydání je, že obvinění ze Španělska jsou trestná i podle německého práva. A právě o to jde. Proto bude vydání Puigdemonta možné jen dle obvinění ze zpronevěry veřejných peněz.

Ale vyšetřovací soudce Llarena je v pasti. Vzpoura totiž není připisována jen Puigdemontovi, ale i všem ostatním separatistům, kteří stále sedí ve vyšetřovací vazbě. A je sporné, zda se soudce spokojí s tím udělat s Puigdemontem proces jen kvůli zpronevěře. Protože je možné, že Llarena nakonec evropský zatykač stáhne.

Španělský expert k tomu říká, že by bylo správné evropský zatykač stáhnout, protože jinak se vyšetřování velice zkomplikuje. Některým obžalovaným by hrozil trest za vzpouru, zatímco jiným jen za zpronevěru. Prý se tímto případem ukazují slabé stránky evropského zatykače. Není prý možné, aby německý soud převzal vyšetřovací práci španělského soud a svými rozhodnutími tvořil fakta. Německý soud podle něj nevzal v úvahu všechna fakta. Jak by se asi tvářila německá společnost, kdyby jedna spolková republika činila opatření k tomu se odtrhnout?

V příštích dnech vydá Šlesvicko-Holštýnsko povolení pro vydání Puigdemonta. Ale jestli k němu skutečně dojde, je otevřená otázka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.