Čínská centrální banka: Čína má dostatečný prostor k podpoře ekonomiky

Čínská fiskální politika má „velký prostor“ pro podporu ekonomiky, uvedl zástupce čínské centrální banky.

Cíl čínského deficitu rozpočtu je pro tento rok 2,6 %, ale reálný deficit asi bude větší než 3 % minulý rok. Čínští zástupci dlouhodobě uvádějí, že Čína si bude udržovat proaktivní fiskální politiku.

Z centrální banky zazněl návrh, aby vláda použila fiskální zdroje a doplnila kapitál u státem vlastněných finančních institucí. Což říkají i další ekonomové – Čína by měla mít mnohem aktivnější fiskální politiku a jemně vyladit svou monetární politiku, aby zajistila růst v druhé největší ekonomice světa. Čína riskuje problémy na finančních trzích a bojuje obchodní válku s USA.

Čínská fiskální politika prý nemůže být aktivní, když bude držet pokličku nad lokálním vládním dluhem. Čínští regulátoři se snaží dostat pod kontrolu riskantní půjčovací praktiky.  Sektor stínového bankovnictví je obzvláštním problémem, protože například ukrývá půjčky pro lokální vlády, které nejsou přímo vidět v rozvaze.

Místní vlády se dostaly pod větší restrikce a zastavily řadu infrastrukturních projektů. Nicméně zástupce centrální banky říká, že některé lokální vlády by právě měly hrát klíčovou roli v zajištění stabilního růstu.

Politici se proto snaží najít rovnováhu mezi přísnějším dohledem a reformami, které zajistí stabilitu finančního systému, ale zároveň také udržením ekonomického růstu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.