Co bude s dohodou CETA?

Itálie se zdráhá ratifikovat dohodu CETA, dohodu o volném obchodě s Kanadou. Problémy jsou také v Rakousku.

Luigi di Maio, italský vicepremiér, k tomu uvedl, že většina v parlamentu to odmítne a nepodepíše. Ale Ne z Itálie znamená, že celá dohoda je ohrožena.

A představitel Hnutí pěti hvězd navíc dodal, že kdo by podporoval dohodu jako je CETA, bude odstraněn z úřadu.

U dohod tohoto typu musí souhlasit všech 28 zemí, aby mohla dohoda vstoupit v platnost.

V Rakousku je rovněž situace napjatá, informuje rakouský Kurier. Vláda a parlament se spornou dohodou již souhlasily. Jenže prezident Alexander van der Bellen ještě čeká na rozhodnutí Evropského soudního dvora. Rakouský prezident se chce ujistit, že dohoda neporušuje evropské předpisy.

Jádrem dohody CETA mezi EU a Kanadou je odbourání 98 % cel mezi oběma celky. To by prý mělo evropským exportérům přinést úspory přes půl miliardy eur. Některé části CETA vstoupily v platnost již v září 2017 předběžně.

Obchodní dohoda s Kanadou je v Rakousku ostře kritizována. Především u ekologů a odpůrců globalizace. Petici proti CETA podepsalo přes 560 000 Rakušanů. I části sociální demokracie a Svobodných i Zelených podobně jako řada neziskových organizací podpořily odpor vůči dohodě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.